Yaşam

Doktor Tercihim: Bipolar Bozukluk Nedir ?

Her şey riske edilebilir, sağlık ise asla. Doktor Tercihim ülkemizin birbirinden değerli hekimlerinin ana düşüncesi her zaman bu olmuştur. Sofft Bilişim olarak biz de bu görüş üzerine temellendirdiğimiz Doktor Tercihim projesini 2019 yılında hayata geçirdik.

Bipolar bozukluk nedir?

Bipolar bozukluk, ruh halindeki aşırı değişimlerle işaretlenen zihinsel bir hastalıktır. Semptomlar mani adı verilen son derece yüksek bir ruh hali içerebilir. Depresyon ataklarını da içerebilirler. Bipolar bozukluk ayrıca bipolar hastalık veya manik depresyon olarak da bilinir.

Bipolar bozukluğu olan insanlar okulda veya işte günlük yaşam görevlerini yönetmekte veya ilişkileri sürdürmekte zorluk çekebilirler. Tedavisi yok, ancak semptomları yönetmeye yardımcı olabilecek birçok tedavi seçeneği var.

Bipolar bozukluk gerçekleri

Bipolar bozukluk nadir bir beyin bozukluğu değildir. Aslında, ABD yetişkinlerinin yüzde 2,8’ine veya yaklaşık 5 milyon kişiye teşhis konuldu. Bipolar bozukluğu olan insanların belirtileri göstermeye başlarlar yaş ortalaması 25 yaşında .

Bipolar bozukluğun neden olduğu depresyon en az iki hafta sürer. Bir yüksek (manik) bölüm birkaç gün veya hafta sürebilir. Bazı insanlar yılda birkaç kez ruh hali değişiklikleri bölümleri yaşarken, diğerleri sadece nadiren yaşayabilir. İşte bipolar bozukluğa sahip olmak bazı insanlar için nasıl hissediyor.

Bipolar bozukluk belirtileri

Bipolar bozuklukta ortaya çıkabilecek üç ana semptom vardır: mani, hipomani ve depresyon.

Mani yaşarken , bipolar bozukluğu olan bir kişi duygusal bir yüksek hissedebilir. Heyecanlı, dürtüsel, öforik ve enerji dolu hissedebilirler. Manik ataklar sırasında aşağıdaki gibi davranışlarda bulunabilirler:

 • harcama çılgınlığı
 • korunmasız seks
 • ilaç kullanımı

 

Hipomani genellikle bipolar II bozukluk ile ilişkilidir. Maniye benzer, ancak şiddetli değil. Maninin aksine, hipomani işte, okulda veya sosyal ilişkilerde herhangi bir sorunla sonuçlanmayabilir. Bununla birlikte, hipomani olan insanlar hala ruh hallerinde değişiklikler fark ederler.

Bir depresyon dönemi sırasında yaşayabilirsiniz:

 • derin üzüntü
 • umutsuzluk
 • enerji kaybı
 • bir zamanlar eğlendikleri etkinliklere ilgi eksikliği
 • çok az veya çok fazla uyku dönemleri
 • İntihar düşünceleri

Nadir bir durum olmamasına rağmen, bipolar bozukluğun çeşitli semptomları nedeniyle teşhis edilmesi zor olabilir.

Kadınlarda bipolar bozukluk belirtileri

Erkek ve kadınlara eşit sayıda bipolar bozukluk teşhisi konur. Bununla birlikte, bozukluğun ana semptomları iki cinsiyet arasında farklı olabilir. Birçok durumda, bipolar bozukluğu olan bir kadın:

 • 20’li veya 30’lu yaşlarında daha sonra teşhis edilebilir
 • daha hafif mani atakları var
 • manik dönemlerden daha depresif dönemler yaşamak
 • Hızlı bisiklet adı verilen bir yılda dört veya daha fazla mani ve depresyon atakları geçirir
 • aynı zamanda tiroid hastalığı , obezite , anksiyete bozuklukları ve migren gibi diğer durumları deneyimlemek
 • yaşam boyu alkol kullanım bozukluğu riski daha yüksektir

Bipolar bozukluğu olan kadınlar da daha sık nüks edebilir. Bunun menstrüasyon, hamilelik veya menopoz ile ilgili hormonal değişikliklerden kaynaklandığına inanılmaktadır. Bir kadınsanız ve bipolar bozukluğunuz olabileceğini düşünüyorsanız, gerçekleri elde etmeniz önemlidir.

Erkeklerde bipolar bozukluk belirtileri

Hem erkekler hem de kadınlar bipolar bozukluğun ortak semptomlarını yaşamaktadır. Bununla birlikte, erkekler semptomları kadınlardan farklı yaşayabilir. Bipolar bozukluğu olan erkekler:

 • hayatta erken teşhis
 • daha şiddetli ataklar, özellikle manik atak geçirme
 • madde bağımlılığı sorunları var
 • manik bölümler sırasında harekete geçmek

Bipolar bozukluğu olan erkeklerin kendi başlarına tıbbi yardım alma olasılıkları kadınlardan daha azdır. Ayrıca intihar nedeniyle ölme olasılığı daha yüksektir.

Bipolar bozukluk türleri

Üç ana tip bipolar bozukluk vardır: bipolar I, bipolar II ve siklotimi.

Bipolar I

Bipolar I , en az bir manik bölümün ortaya çıkmasıyla tanımlanır. Manik dönemden önce ve sonra hipomanik veya majör depresif dönemler yaşayabilirsiniz. Bu tip bipolar bozukluk erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

Bipolar II

Bu tip bipolar bozukluğu olan kişiler en az iki hafta süren bir büyük depresif atak geçirir. Ayrıca yaklaşık dört gün süren en az bir hipomanik atak var. Bu tip bipolar bozukluğun kadınlarda daha yaygın olduğu düşünülmektedir.

siklotimi

Olan insanlar siklotiminin hipomani ve depresyon atakları var. Bu semptomlar bipolar I veya bipolar II bozukluğunun neden olduğu mani ve depresyondan daha kısa ve daha az şiddetlidir. Bu duruma sahip çoğu insan, ruh hallerinin sabit olduğu bir seferde sadece bir veya iki ay yaşar.

Teşhisinizi tartışırken , doktorunuz size ne tür bipolar bozukluğunuz olduğunu söyleyebilecektir.

Çocuklarda bipolar bozukluk

Çocuklarda bipolar bozukluğun teşhisi tartışmalıdır. Bunun nedeni büyük ölçüde çocukların her zaman yetişkinlerle aynı bipolar bozukluk semptomlarını göstermemeleridir. Ruh halleri ve davranışları, doktorların yetişkinlerde bozukluğu teşhis etmek için kullandıkları standartları izlemeyebilir.

Çocuklarda ortaya çıkan birçok bipolar bozukluk belirtisi, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) gibi çocuklarda ortaya çıkabilecek diğer çeşitli bozukluklardan gelen semptomlarla da örtüşmektedir .

Bununla birlikte, son birkaç on yılda, doktorlar ve akıl sağlığı profesyonelleri çocuklarda durumu tanımak için geldiler. Tanı çocukların tedavi görmesine yardımcı olabilir, ancak tanıya ulaşmak haftalar veya aylar sürebilir. Çocuğunuzun zihinsel sağlık sorunları olan çocukları tedavi etmek için eğitilmiş bir uzmandan özel bakım alması gerekebilir.

Yetişkinler gibi, bipolar bozukluğu olan çocuklar yüksek ruh hali atakları yaşarlar. Çok mutlu görünebilir ve heyecan verici davranış belirtileri gösterebilirler. Bu dönemleri daha sonra depresyon izler. Tüm çocuklar duygudurum değişiklikleri yaşarken, bipolar bozukluğun neden olduğu değişiklikler çok belirgindir. Ayrıca genellikle bir çocuğun ruh halindeki tipik değişiminden daha aşırıdırlar.

Çocuklarda manik belirtiler

Bir çocuğun bipolar bozukluğun neden olduğu manik döneminin belirtileri şunları içerebilir:

 • çok aptalca davranmak ve aşırı mutlu hissetmek
 • hızlı ve hızla değişen konular hakkında konuşmak
 • odaklanma veya konsantre olma konusunda sorun yaşıyor
 • riskli şeyler yapmak veya riskli davranışları denemek
 • öfke patlamasına yol açan çok kısa bir öfkeye sahip olmak
 • uyku bozukluğu ve uyku kaybından sonra yorgun hissetmeme

Çocuklarda depresif belirtiler

Bir çocuğun bipolar bozukluğun neden olduğu depresif dönem belirtileri şunları içerebilir:

 • paspaslamak veya çok üzgün davranmak
 • çok fazla veya çok az uyumak
 • normal aktiviteler için çok az enerjiye sahip olmak veya hiçbir şeye ilgi göstermemek
 • Sık sık baş ağrısı veya karın ağrısı olmak da dahil olmak üzere iyi hissetmeme şikayeti
 • değersizlik veya suçluluk duygusu yaşamak
 • çok az ya da çok yemek
 • ölüm ve muhtemelen intihar hakkında düşünmek

Diğer olası teşhisler

Çocuğunuzda tanık olabileceğiniz davranış sorunlarından bazıları başka bir durumun sonucu olabilir. Bipolar bozukluğu olan çocuklarda DEHB ve diğer davranış bozuklukları ortaya çıkabilir. Çocuğunuzun tanı koymaya yardımcı olacak olağandışı davranışlarını belgelemek için çocuğunuzun doktoru ile birlikte çalışın.

Doğru tanıyı bulmak çocuğunuzun doktorunun çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilecek tedavileri belirlemesine yardımcı olabilir.

Doktor Tercihim doğru doktorun hastasıyla sorunsuz bir iletişimde olduğu, her iki tarafın da memnuniyetini kazanacak pratik bir sistem inşa etmekten gurur duyuyoruz. Doktor Tercihim ‘ de günümüzün hızına entegre olan çözümlerle ve devamlı gelişim hedefiyle yola devam ediyoruz.devamlı gelişim hedefiyle yola devam ediyoruz. Ayrıca doktorların uygulamalarını daha iyi yönetmelerine ve çevrimiçi itibarlarını oluşturmalarına yardımcı oluyoruz. Entegre uçtan uca çözümümüzle, doktorlar sadece çevrimiçi varlıklarını iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda zamanlarını gerçekten önemli olan şeylere ayırıyorlar: hastaları.

https://www.doktortercihim.com/

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu