Gündem

Dolar daha ne kadar yükselir? Güne rekor kırarak başlayan dolar şu an kaç lira?

Dolar daha ne kadar yükselir? Güncel döviz fiyatları (18.112016)… Dolar dün rekorla günü kapatmıştı yeni güne de günü yeni bir rekor kırarak başlayan dolar ne kadar oldu? Piyasalarda şu an dolar kaç liradan alınıp satılıyor? Dün 3.37 seviyesine ulaşan dolar/TL Dolar günün ilk saatlerinde TL karşısında 3,38’e ulaşarak yeni bir rekor kırdı. Peki doların yükselişi ne kadar devam edecek, 18 Kasım dolar, euro ve altın fiyatları kaç lira olarak piyasalarda işlem görüyor? Dolar kaç lira, euro kaç lira, çeyrek altın kaç lira? 18 Kasım 2016 Cuma günü dolar, euro ve altın piyasasını, en güncel döviz fiyatlarını Medyabey’den takip edebilirsiniz.

Doların yükselişinin sebebi ne? Uzmanlar dolardaki yükselişi Yellen ayarı olarak tanımlarken; Dolar /TL paritesi her geçen gün yeni bir rekora daha imza atıyor. Son rekorunu dün akşam saatlerinde 3,35’i aşarak kıran dolar, FED Başkanı Janet Yellen’in “Faiz artışının, gelecek veriler Komite’nin (FOMC) hedeflerine doğru ilerleme gösterirse görece yakın zamanda uygun olacağına karar verdik” açıklamasının ardından yükselişe geçerek 3,37’yi aştı. Yeni güne de artışla başlayan dolar, 3,38’e ulaştı. Kur, şu sıralarda 3,3805 seviyesinden işlem görüyor.

GÜNCEL DÖVİZ VE ALTIN FİYATLARI İÇİN RESME TIKLAYINIZ

doviz

Yellen konuştu, dolar yine atak yaptı! 

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen’ın faiz artışına yönelik açıklamalarının ardından dolar adeta uçuşa geçti. Dolar, global değer kazancı ve içerideki siyasi endişeler de göz önüne alınınca 3.38’i aşarak tarihi bir rekor kırarak güne başladı.

Yellen ne dedi ki, dolar fırladı? 

Yellen yaptığı açıklamada “Göreceli yakın bir tarihte faiz artırımı uygun olabilir ve faiz artırım ihtimali kuvvetlendi” dedi ve Aralık ayını gösterdi. Aralık ayında yüzde 94 ihtimalle faiz artırımı bekleyen piyasalar bu açıklamalarının ardından karıştı, Dolar Euro, yen, sterlin dahil tüm para birimlerine karşı değer kazandı. Yellen, ileriye dönük kademeli faiz artırımı politikalarının devam edeceğini de vurguladı ve ekonomik verilerin iyi gelmesi durumunda faiz artırımlarının beklenenden erkene çekilebileceğini sözlerine ekledi.

Dolar daha ne kadar yükselir? 

KapitalFX Araştırma Uzmanı Enver Erkan, Yellen’in açıklamasının ardından FED’in faiz artırım projeksiyonlarından geri adım atmadığını gösterdiğini ifade ederek, “Enflasyonun genel trendi son birkaç veride nispeten iyiye döndü. Bir diğer unsur; Yellen’in belirttiği faizlerin uzun süre düşük tutulmasının riskleri. Anlaşılan faizlerin uzun süre düşük kalmasının bir varlık balonu oluşturacağı endişeleri var. Bu noktada dolar kuvvetli kalmaya devam edecektir. Gün boyunca yatay seyreden ABD 10 yıllık faizleri Yellen ve enflasyon verileri sonrasında yükselişe geçti. ABD 10 yıllık faizlerinde yüzde 2.20-2.50 yükselişinin sürmesi ile biz doların 3.40 liranın üzerine çıkacağı düşüncesindeyiz” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu