Yaşam

Dolar ne kadar oldu? Dolar düşmeye devam eder mi?

Dolar kan kaybediyor, 1 dolar kaç TL? Haftayı düşüşle kapatan dolar ne kadar oldu? ABD’de açıklanan veriler sonrasında yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine gerileyen ve  haftayı son bir ayın en düşük seviyesini görerek 3,69 lira kapatan Dolar ile ilgili şimdiki soru ise “Dolar daha ne kadar düşer?” Dolar gün ve haftanın kapanış yorumları Medyabey’de…

3 Şubat Cuma gününe 3,7354 TL seviyesinden başlayan dolar, önce yurt içinde açıklanan enflasyon verilerinin beklentilerin üzerinde artmasıyla 3,7589’a kadar yükseldi. Doların ABD verileri öncesinde, 3,74 seviyelerinde dengelendi ve verilerin açıklanmasının ardından da hızla düşüşe geçti ve 3,6900 ile 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren en düşük seviyesine kadar gerilediği gözlendi.

Euronun da 4 liranın altına indiği görüldü.

IKON Menkul USD/TRY Akşam Yorumu– (03.02.2017)

USDTRY – İstihdam Sonrası Güçlenen Geri Çekilme Devam Ediyor…
ABD’de FED in yakından takip ettiği günün önemli verisi olan tarım dışı istihdam beklentilerin oldukça üstünde 227 bin olarak açıklandı. Ortalama saatlik kazançlarda önceki veri yüzde 0,2 seviyesine revize edilirken, veri beklentilerin ve önceki ayın altında açıklanarak yüzde 0,1 seviyesinde yükseliş gerçekleştirdi. Katılım oranında yüzde 62,9 seviyesinde açıklanırken işsizlik oranı ise yüzde 4,8 ile artış kaydetti. Ortalama saatlik kazançlardaki düşüş ve işsizlik oranındaki artış dolarda değer kaybına sebep olduğundan dolayı paritede düşüş gözlemlendi. Hizmet PMI ve ISM imalat dışı PMI’ı inceleyecek olursak; Ocak ayı Hizmet PMI’ı 55,6 seviyesine yükselirken ISM imalat dışı PMI ise 56,5 seviyesine geriledi.

Yurtiçinde bugün enflasyon verileri takip edildi. Tüketici fiyat endeksi’ne baktığımızda yıllık bazda yüzde 9,22 aylık bazda ise yüzde 2,46 seviyesinde artış kaydetti. Yurtiçi üretici fiyat endeksinde aylık bazda yüzde 3,98 artış sağlanırken yıllık bazda ise yüzde 13.69 oldu. Bu artışta TL’deki değer kaybı ve gıda fiyatlarındaki artışın devam etmesi, ayrıca enerji fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu söylenebilir.

Teknik olarak incelediğimizde; düşüşünü haftanın son gününe kadar sürdüren paritenin yükselen trend çizgisinin altında fiyatlandığını gözlemliyoruz. Son iki gündür Bolinger’ın orta bandı ile alt bandı arasında hareket eden USDTRY’de geri çekilmelerin devamında fibonacci yüzde 50.0 düzeltme seviyesine denk gelen 3.6410 ve 3.5940 seviyeleri destek olarak takip edilebilir.

İntegral Forex USD/TRY Akşam Teknik Yorumu– (03.02.2017)

Bir süredir 3.72 desteğini zorlayan dolar kuru, ABD istihdam verisinin ardından bu seviyenin altına geriledi ve 3.70 seviyelerinde seyrediyor. İstihdam verisinin detaylarına bakıldığında Fed’in elini güçlendiren bir veri olmadığı görülürken, kademeli faiz artışı beklentisini destekliyor. Verinin ardından ABD dolarının küresel piyasalarda zayıfladığını izliyoruz. Bu etki içeride dolar kuru içinde 3.72 desteğini kırmasını ve aşağı yönlü eğilimini güçlendirmesini sağlamış durumda.

USDTRY paritesinde 3.72 seviyesinin altında seyirlerin ısrarlı bir şekilde devam etmesi durumunda aşağı yönlü eğilim ilerleyen günlerde güçlenebilir ve 3.63-3.65 bölgesine doğru geri çekilme olasılığı yükselebilir. Buna karşın mevcut seviyelerin ardından USDTRY paritesinin yeniden 3.72 üzerine yükselmesi durumunda yukarı yönlü tepkiler güçlenebilir.
Destekler: 3.69 / 3.65 / 3.6050
Dirençler: 3.72 / 3.75 / 3.7660

Başa dön tuşu