Yaşam

Dolar ve Euro Fitch öncesinde rekor seviyede… Fitch, Türkiye notunu düşürür mü?

Bugün piyasaların gözü kulağı Türkiye raporu için Londra’da… Fitch’in Türkiye değerlendirmesini açıklamasını beklerken Türkiye piyasaları güne hem dolar hem de euro rekor seviyesine çok yakın bir seviyede başladı. Nefesler adeta tutuldu çünkü bugün Fitch’in Türkiye kararı bekleniyor… Fitch Türkiye’nin kredi notunu düşürür mü, düşürürse piyasalar bundan nasıl etkilenir? Fitch Türkiye notunu düşürürse dolar, euro ve altında durum ne olur?

Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu veren tek kurum olan Fitch, Türkiye’nin kredi notu değerlendirmesini 27 Ocak’ta yayınlayabileceğini açıklamıştı. Fitch’in Türkiye kararında not indirimine gitmesinden endişe ediliyor.

Dün gün içinde 3.8704 seviyesine kadar yükselen dolar bugün haftanın son işlem gününe 3.8877 seviyesinde başladı. Dün güne 4.1042 seviyesinden başlayan euro fiyatları yükselişe geçerek en yüksek 4.1555 seviyesini gördü. Yani hem dolar hem euro Fitch öncesi bugün güne 4.1585’le 12 Ocak’taki 4.1894’lük rekor seviyesine çok yakın bir seviyede başladı.  Saat 09.10’da dolar 3.9085, euro ise 4,1661 seviyesine yükseldi.

Ekonomi çevrelerinin izlenimlerine göre aslında Fitch’in Türkiye ile ilgili olumsuz bir açıklama yapmasını gerektirecek bir durum yok ancak yine de piyasalar tedirgin çünkü Fitch’in Türkiye notunu düşürmesi de sürpriz bir sonuç olarak nitelenmiyor, uzmanlar Fitch’in notunun düşürmesinin ihtimaller dahilinde olduğunu belirtiyor. Peki neden? İşte Fitch kararları öncesi uzman yorumları…

Merkez Bankası’nın bu hafta yaptığı PPK toplantısı sonrasında şimdi de piyasalar Fitch’ten gelecek haberi bekliyor. Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Can Pamir not indirimi olması haklinde kur ve borsaya etkisi olacağını, not indirimi olmamasının ise piyasada daha yüksek etkiye neden olabileceğini belirtereke “Fitch kararına dair çok net şekilde beklenti oluşmuş değil. Not indirimi ihtimalinin daha yüksek olduğu düşünülse de indirmeme ihtimali de yüksek. Bir not indirimi gelmesi durumunda kur ve BİST’te etkisi mutlaka olacak. Not indirimi gelmezse daha yüksek etki olabilir” şeklinde konuştu.

Piyasalar temkinli

Piyasalarda Fitch kararı öncesinde temkinli hava hakim. TL’de kırılganlık devam ederken, hafta içerisinde aşağı yönlü hareketlerin sınırlı kaldığı görüldü.
Merkez Bankası’nın uyguladığı politikaya ilişkin belirsizlik algısı ve attığı likidite adımlarının piyasada yeterli görülmemesinin yanı sıra Fitch’ten not indirimi beklentisiyle yukarı hareketini sürdüren dolar/TL bu sabah da 3.88 seviyesinin üzerini gördü.

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy “Yarın akşam saatlerinde açıklanacak Fitch kararının lira üzerinde etkili olmasını beklediğimizi hatırlatalım. Piyasa beklentisi ve tahminimiz not indirimi gelebileceği yönünde. Fakat beklenmesine rağmen not indirimi yapılması durumunda lirada Pazartesi günü olumsuz bir etki görülebileceğini not etmekte fayda görüyoruz” açıklamasını yaptı.

Başa dön tuşu