Manşet

Doların yükselişi altının ateşini düşürdü

Altın haftanın ilk iş gününde güne düşüşle başladı. Altının onsu,  1.216 dolar yatay seviyelerinde işlem görüyor. Geçtiğimiz haftayı 0,3 azalışla 1.216 dolardan tamamlayan altın yeniden yükselişe geçer mi? Doların yükselişe geçmesi ile birlikte savunmaya geçen altın, bir ayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi. Altın yıl içinde ilk kez bu kadar geriledi.

Analistlerin hem fikir olduğu konuya göre; Fed yetkililerinin nisan ayında yapılacak toplantıda faizlerin artırılabileceğine dair açıklamalarda bulunmasıyla birlikte altın fiyatları kendini geri çekti.  Gram altın gün içinde önceki kapanışa göre yatay seyirle 112,55 liradan alıcı bulurken; Kapalıçarşı’da çeyrek altın 185 liradan, Cumhuriyet altını 753 liradan satıldığı belirtiliyor.

Spot altın yüzde 0.7 düşüşle ons başına 1,208.38 dolar ile 23 Şubat’tan bu yana en düşük seviyesine indi.  Singapur saati ile 13:50’de 1,213.89 dolara geldi.  Altının bu yılki rallisi, ABD’de daha sıkı parapolitikası beklentisi ile doların Ocak ayından bu yana en uzun çıkış dönemini gerçekleştirmeye yönelmesinin etkisi ile yüzde 14’e daraldı.

Analistlerin tahminine göre; bu hafta açıklanacak olan veriler, ABD ekonomisinin yüksek faizlerle başa çıkabilecek denli güçlü olup olmadığının işaretlerini verebilir ve altının gramında 113 liranın direnç ve 112,00 liranın önemli destek seviyesi olarak takip edilmesi de beklentilerin arasında yer alıyor. Bununla birlikte söz konusu bu veriler arasında kişisel gelir ve harcamalar, askıda konut satışları, tüketici güveni ve en önemlisi, Cuma günü açıklanacak olan Mart ayı istihdam verileri altının nasıl bir yol izleyeceğinin de haritasını çizebilir. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ABD’de tarım dışı istihdamın Mart ayında 208,000 artması bekleniyor.

An itibarı ile altın fiyatları

altının gramı, haftayı 112,56 liradan tamamladı. Gram altın şu sıralarda Perşembe günkü kapanışa göre yatay seyirle 112,55 liradan alıcı buluyor. Kapalıçarşı’da şu dakikalarda çeyrek altın 185 liradan, Cumhuriyet altını 753 liradan satılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu