Domates Fiyatlarının Arasındaki Dengesizlik Üreticiyi İsyan Ettirdi

Mehmet Salih Kıran, 3 bin dönüm alanda yaklaşık bin işçiyle hasat çalışmalarına devam ediyor. Ancak tarlada 4-5 liraya yetiştirdikleri domatesler, aracıların ve komisyoncuların etkisiyle pazarda 15 lira, marketlerde ise 30 liraya kadar yükseliyor. Üretici Kıran, “Aracılar fazladan kazanç sağlıyor, bu yüzden vatandaşlar mağdur oluyor.” diye ekledi.

Diğer bir üretici Doğan Almış ise “Biz tarladan 4-4,5 liraya satıyoruz, sonra 20 liraya geri alıyoruz. Komisyoncular ve mazot masrafları nedeniyle zarar ediyoruz. Bizden alınan domatesler markete gelene kadar fiyatı katlanarak artıyor.” şeklinde konuştu.

Nakliyeci Muzaffer Karakurt da “Biz buradan 4,5-5 TL arasında alıyoruz, halede 7 liraya satıyoruz. Markette ise 15 liraya domatesler satılıyor. Aracılar arasında kazanç büyük, üretici mağdur durumda.” dedi.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir