MagazinManşet

Donald Trump Meryl Streep’in Altın Küre konuşmasına ne cevap verdi?

Donald Trump hayranı olduğu Meryl Streep’i tanımazlıktan geldi…  74. Altın Küre ödül töreninde Cecil B. De Mille Yaşam Boyu Başarı Ödülün alan Meryl Streep’in Başkan Donald Trump’ı hakkında yaptığı eleştirel açıklamasının ardından ABD Başkanı Trump’tan twitter üzerinden sert bir yanıt geldi. ABD Başkanı Trump ünlü aktris için neler söyledi, ödül konuşmasına nasıl cevap verdi?

ABD Başkanı Donald Trump, twitter üzerinden yayınladığı mesajta Meryl Streep için  “Hollywood’daki en fazla abartılan oyunculardan biri. Beni tanımaz ama dün Altın Küre’lerde bana saldırmış. O, kaybetmiş bir Hillary dalkavuğu” şeklinde cevap verdi.

Destekten TR

Dünyaca ünlü aktris Meryl Streep, ödül törenindeki konuşmasında Trump’ın engelli bir gazeteciyi alaya almasını da eleştiren uzun bir açıklama yapmış ve güç sahiplerinin zorbalıklarının herkesin kaybı olduğunun altını çizmişti. Streep’in bu açıklaması tüm dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı.

Destekten TR

İşte Meryl Streep’in sansasyonel ödül konuşması

Destekten TR

ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki Beverly Hills kentinde düzenlenen ödül töreninde yaşam boyu onur ödülü alan Streep, ödülünü almak üzere sahneye geldiğinde uzun bir konuşma yaptı. Son dönemde ABD basınında yükselen Hollywood eleştirilerini hatırlatarak söze başlayan Meryl Streep zehir zemberek bir açıklama yaparak gündeme oturdu.

Irkçılık temasına vurgu yaptı

“Beni affetmenizi istiyorum. Bu hafta sonu bağırmaktan ve yas tutmaktan sesimi kaybettim. Bu yılın başlarında da aklımı kaybettim. Hugh Laurie’nin söylediği gibi, bu odada bulunan herkes şu sıralar Amerikan toplumunun en çok kötülenen kesimi. Hollywood, yabancılar ve basın ülkede en çok eleştirilen kesimler. Ama biz (Hollywood) kimiz? Hollywood nedir? Farklı yerlerden gelen pek çok insan.”

Donald’ın özellikle ırkçı söylemlerine vurgu yapan Streep “Onları dışlarsanız, izleyecek bir şeyiniz kalmaz” diyerek kendisinin de New Jersey’nin devlet okullarında yetiştiğini belirtti. Streep “Viola Davis, Güney Carolina’lı bir çiftçi ailesinden geliyor. Sarah Paulson, Brooklyn’de bekar bir anne tarafından yetiştirildi. Sarah Jessica Parker, Ohio’lu yedi veya sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu. Amy Adams, İtalya’da, Natalie Portman Kudüs’te doğdu. Ruth Negga Etiyopya’da doğdu, İrlanda’da yetişti ve şimdi Virginialı bir kasaba kızını oyanayarak burada aday oldu. Ryan Gosling Kanada’dan geliyor. Dev Patel Kenya’da doğdu, Londra’da yetişti ve Tanzanya’da yetişen bir Hintliyi oynadığı için burada. Hollywood yabancılarla dolu. Eğer onları dışlarsanız, Amerikan futbolu ve dövüş sanatlarından başka izleyecek bir şeyiniz kalmaz ki onlar da sanat değil.” diyerek sözlerini sürdürdü.

Engelli gazeteciye hakareti hatırlattı

Trump’ın engelli bir New York Times muhabiriyle dalga geçmesini aklından çıkaramadığını vurgulayan Streep “Bir oyuncunun işi, bizden farklı insanların hayatlarına girmek ve bunu onlara hissettirmektir. Bu sene pek çok nefes kesici, güçlü performans vardı. Bu sene beni afallatan bir performans vardı. Beni kalbimden vurdu. Ancak güzel olduğu için değil. Bu performansta güzel olan hiçbir şey yoktu. Ancak etkiliydi ve işini yaptı. İzleyicisinin gülmesini sağladı. (Trump’ı kastederek) Ülkemizdeki en saygın koltukta oturması gereken kişi, kendisiyle rekabet edemeyecek engelli bir muhabirin taklidini yaptı. Bu benim kalbimi yaraladı. Bu görüntüyü aklımdan çıkaramıyorum çünkü bu bir film sahnesi değildi. Gerçek hayattı. Rol model olan, güçlü, herkesin hayatını etkileyen bir kişinin böyle bir şey yapması diğer insanlara da bunu yapma hakkını veriyor. Saygısızlık saygısızlığı çağırır. Şiddet şiddeti körükler. Güçlü olanlar mevkilerini başkalarını ezmek için kullanırsa hepimiz kaybederiz” diyen Streep, ‘ders niteliği’ndeki konuşmasına şöyle devam etti: “Gücü sınırlı tutacak, öfkelendiklerinde onları eleştirecek prensip sahibi bir basına ihtiyacımız var. Ülkemizin kurucuları bu yüzden basını kutsal bir yere koydu ve anayasada ona özgürlük verdi. Zengin Hollywood basınını gazetecileri korumak için aramıza katılmaya davet ediyorum. Gazetecilerin bize ihtiyacı var.” dedi.

“Kalp kırıklığını al, sanata dönüştür”

Streep son olarak Hollywood’da oyuncu oldukları için çok şanslı olduklarını belirterek geçtiğimiz ay hayatını kaybeden Star Wars’un efsanevi oyuncusu Carrie Fisher’ın kendisine söylediği, “Kalp kırıklığını al, sanata dönüştür (take your broken heart, make it into art)” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

https://www.youtube.com/watch?v=NxyGmyEby40

Meryl Streep’in konuşmasının bir bölümünü Türkçe alt yazısı ile aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

İşin ilginç yanı ise  Trump’ın 2015 yılında verdiği bir röportajda beğendiği iki oyuncu olarak Julia Roberts ve Streep’in isimlerini vermiş olmasıydı.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR