Yerli Dizi

Dondurma Keyfinizi Yaz Mevsimi İle Sınırlamayın

Sıcak yaz günlerinde hepimizin serinlemeye ihtiyaç duyması dondurma tüketiminin bu dönemde artmasının en önemli sebebidir. Dondurma dünyanın her yerinde yaz mevsiminin en çok tercih edilen tatlısıdır. Düşük kalorili tatlılardan biri olan dondurmanın birçok farklı aroma ile üretilmiş değişik tatları olması herkesin kendi damak zevkine uygun bir dondurma bulmasını sağlar. Yazın serinlemenin en lezzetli ve garantili yöntemi olan dondurmanın Maraş dondurması, gelato dondurma, mochi dondurması diğer bir deyişle Japon dondurması gibi birçok farklı çeşidi vardır.

Lezzetli ve serinletici olması nedeniyle çok sevilen dondurma uygun saklama koşullarında ve soğukta muhafaza edilmeli ve soğuk olarak tüketilmelidir. Dondurmanın servis edilmesi için de bazı özel gereçlere gereksinim duyulur. Dondurma mümkün olduğunca soğuk ve sert bir formda olduğundan farklı şekillerde ve baskıya dayanıklı gereçlerin kullanılması önemlidir.

Süt, krema ya da süt kaymağı, şeker ile tatlandırıcı ara maddeler karıştırılıp dondurularak yapılan dondurmanın bazı türlerine yumurta da eklenir. Yüzlerce farklı çeşidi bulunan dondurmanın en yaygın türleri vanilyalı, çikolatalı, kakaolu, meyveli ve kaymaklı olanlardır. İlk olarak doğu ülkelerinde ortaya çıkan dondurma daha sonra Avrupa’ya gelmiş ve buradan kısa sürede yayılarak dünyanın farklı noktalarına ulaşmıştır.

Günümüzde piyasada satılan standart dondurmalar süt, krema ya da çeşitli meyve aromaları karıştırılarak yapılır. Elde edilmek istenilen dondurmanın çeşidine göre süt ya da meyve aromaları ısıtılmaktadır. Ardından şeker, dengeleyici maddeler ve diğer kuru malzemeler karıştırılır. Bu maddeler mis tankında karıştırıldıktan sonra pastörize edilmekte ve homojenleştirilmektedir. Kaba parçalar varsa süzülerek ayrılmaktadır. Ardından özel dondurucularda tipine göre karıştırılmakta ve döndürülmektedir. Bu sırada karışımın içerisine kıyılmış meyve, fındık ya da diğer katı maddeler karıştırılabilmektedir. Dondurma işlemi sırasında karışım çalkalanmakta, havayı emmesi ve buz kristallerinin arzu edilen küçüklükte olması sağlanabilmektedir. Kısmen donmuş durumdaki karışım paketlere ya da kaplara koyularak katılaştırılmaktadır.

Dondurmanın Besin İçeriği

Dondurma zengin besin içeriğine sahip olmasının yanı sıra aynı miktarda süte oranla çok daha yüksek oranda vitamin, enerji ve mineral kaynağı olma özelliğine sahiptir. Dondurmanın sağlık ve hijyen kurallarına uygun bir şekilde hazırlanmış olması çok önemli bir noktadır. Dondurma mutlaka pastörize sütten yapılmalı ve hazırlanırken mikroorganizmalarla temas etmemesine özen gösterilmelidir. Aksi takdirde süt mikroorganizmaların üremesi için çok uygun bir ortam haline gelebilir. Üretim sırasında gıda maddeleri tüzüğüne uygun olan katkı maddeleri ve renk vericilerin kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Aynı zamanda uygun şekilde paketlenmeli, etiketleme yapılmalı ve üretim sonrası hem saklama hem dağıtım sürecinde soğuk zincir bozulmamalıdır. Bu koşulların sağlanmasıyla üretilmiş olan dondurmaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Sokakta açıkta satılan dondurmalardan uzak durulmalı ve güvenilir markalardan dondurma alınmalıdır. Dondurmanın içerisinde buz kristallerinin olması dondurmanın kurallara uygun bir şekilde yapılmadığı olarak yorumlanabilir. Ayrıca dondurma içerisindeki küçük buz parçacıkları boğaz dokusunun çizilmesine ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir.

Dondurmanın pek çok insanın en çok sevdiği ve tüketmekten en çok keyif aldığı tatlılardan biri olduğu gerçeğinin farkında olan Hazz ürün yelpazesi içerisinde en kaliteli, doğal, sağlıklı ve lezzetli dondurma alternatiflerine yer vermektedir. Hazz gelato dondurma, mochi dondurma ve sorbe gibi en özel lezzetleri müşterilerine ulaştırmaya özen göstermektedir. Hazz’ın birbirinden özel ürünlerini online olarak satışa sunduğu hazz.com.tr adresinde Dondurma kategorisinde; Hindistan Cevizli Gelato Dondurma, Sütlü Duble Kaymaklı Gelato Dondurma, Yer Fıstıklı Gelato Dondurma, Tahin Pekmezli Gelato Dondurma, Bauvian Sütlü Duble Kaymaklı Gelato Dondurma, Bauvian Mango Passion Fruit Sorbe, Bauvian Karamelli Cevizli Gelato Dondurma, Bauvian Kavunlu Gelato Dondurma, Bauvian Karamelize Bisküvili Gelato Dondurma, Bauvian Tahin Pekmezli Gelato Dondurma, Bauvian Hindistan Cevizli Gelato Dondurma, Bauvian Isparta Güllü Gelato Dondurma, Bauvian Damla Sakızlı Gelato Dondurma, Bauvian Tuzlu Karamelli Gelato Dondurma, Bauvian Kavrulmuş Fındıklı Gelato Dondurma, Bauvian Limonlu Sorbe, Bauvian Antep Fıstıklı Gelato Dondurma, Bauvian Çilekli Sorbe, Bauvian Bitter Belçika Çikolatalı Gelato Dondurma, Bauvian Karamelli Yer Fıstıklı Gelato Dondurma, Kakao Bisküvili Gelato Dondurma, Güllü Gelato Dondurma, Beyaz Bademli Gelato Dondurma, İtalyan Karamelli Gelato Dondurma ürünleri bulunmaktadır. Mochi kategorisinde ise mochi dondurması ya da Japon dondurması olarak bilinen Vanilya Dondurmalı Mochi, Çikolata Dondurmalı Mochi, Çilek Dondurmalı Mochi, Hindistan Cevizi Dondurmalı Mochi, Tuzlu Karamel Dondurmalı Mochi gibi sıra dışı ve prestijli ürünler sizlerin beğenilerine sunulmaktadır.

Hazz sektörünün önde gelen isimlerinden biri olarak hem lezzet hem sağlığa uygunluk açısından yüksek kalite standartlarını benimsemektedir. En kaliteli malzemeler kullanılarak, en özel formüllerle ve hijyen standartlarına en uygun ortamlarda üretim yapılmasına özen göstermektedir. Üretilen Hazz ürünleri hazz.com.tr adresinde satışa sunulmaktadır. Siz de   birbirinden özel Hazz ürünlerini 7/24 inceleyebilir ve seçtiğiniz ürünleri hızlı bir şekilde satın alabilirsiniz. Yaptığınız 250 TL üzeri alışverişlerde Hazz’ın anlaşmalı kargo şirketleri aracılığıyla ücretsiz kargo imkanından da faydalanabilirsiniz.

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu