Sosyal MedyaTeknoloji

Dünya devi sosyal paylaşım sitesi Facebook yargılanacak

Fransa’dan dünyada emsal teşkil edecek gelişme…Paris İstinaf Mahkemesi, ABD orijinli dev sosyal paylaşım ağı Facebook’un Fransa’da yargılanması kararını onadı. Böylece Facebook’un, Fransa’da yargılanması kesinleşti.

Paris İstinaf Mahkemesi’nin bugünkü söz konusu kararı, merkezi yurt dışında bulunan sosyal paylaşım sitelerinin Fransa’da yargılanması açısından önemli bir içtihat oluşturacak.

Mahkemesinin usul ile ilgili kararının ardından Fransız mahkemesinin ilgili dairesi, Facebook ile ilgili açılan “ifade özgürlüğü ihlali” ile ilgili davaya esastan bakabileceği bildiriliyor.

Paris’te Facebook aleyhine açılan davaya bakma kararına itiraz eden şirket, ‘’Fransız hukukuna değil ABD hukukuna bağlı olduğu’’ gerekçesiyle bu hükmü temyiz ederek İstinaf Mahkemesine başvurduğu haber veriliyor.

Paris’teki duruşmalarda, Facebook’un avukatları, “Şirketin merkezinin Kaliforniya’da olmasını gerekçe gösterip davanın sadece ABD yargısının yetkisinde olduğu” görüşünü savundu. Facebook’un avukatları bu yüzden başvurunun reddedilmesini talep etmişti.

Şikayetçi tarafın avukatı ise başvurunun “Fransız yargısının yetki alanına girdiğini” savunmuş, Fransa’da 28 milyon kişinin söz konusu sosyal kullanımı ağının kullanıcısı olduğunun altını çizmişti. Avukat, mahkemenin yargılama yetkisini üzerine almaması halinde, bunun ileride olumsuz bir içtihat oluşturacağı görüşünü dile getirmişti.

Fransa’da öğretmenlik yapan ve ismi açıklanmayan şikayetin sahibi, Facebook hesabının, duvarına ünlü ressam Coustave Coubert’in 19. Yüzyıl’dan kalma kadın cinsel organının ayrıntılı bir şekilde tasvir edildiği dünyaca ünlü “Dünyanın Merkezi” isimli erotik tablosunun resmini koyduğu gerekçesiyle engellenmesi sonrası, ifade özgürlüğünün ihlal edildiği gerekçesiyle şirket aleyhine dava açmıştı.

Faceboo’tan şikayetçi olan 57 yaşındaki Parisli öğretmen, Facebook hesabının yeniden açılmasını ve 20 bin dolar tazminat talep ettiği bildiriliyor.

Fransa’da hükümet, terörü öven, ırkçı ve yabancı düşmanlığını körükleyen yayınların sosyal paylaşım sitelerinde daha kolay yasaklanması için Facebook’un Fransa’da yasal olarak sorumlu bir adreslerinin olmasını savunuyor.

Fransa İçişleri Bakanı Cazeneuve, geçen yıl ABD’ye yaptığı ziyaret sırasında bilişim suçları ile mücadelede daha etkili önlemler almak için ilgili şirketlerin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Facebook’un, Fransa’da 30 milyondan fazla kullanıcısını olduğu tahmin ediliyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu