Müzik

Dünya devleri youtube’ı AB’ye şikayet etti

Youtube dünya devleri ile karşı karşıya. Aralarında Coldplay, David Guetta, Eros Ramazzotti, Gwen Stefani, Lady Gaga, Maroon 5, Sting gibi dünyaca ünlü binlerce ismin bulunduğu müziğin devleri gelir kaybı yaşadıkları gerekçesiyle YouTube’u Avrupa Birliği’ne (AB) şikayet etti.

Müziğin devleri AB Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker’e imzalarının bulunduğu “Avrupa müzik sektörünün sürdürülebilir geleceğinin güvenliğini sağlamak” başlıklı bir mektup göndererek AB’ye youtube’u şikayet etti.

Binlerce müzisyenin imzasıyla AB’ye gönderilen mektupta; Google’ın YouTube hizmeti gibi kullanıcıların yükleme yapabildiği uygulamalar nedeniyle sanatçıların müziklerinin gerçek değerini alamadığı belirtilerek bu durumun sadece günümüz müzisyenlerine ve söz yazarlarına zarar vermediği, bir sonraki nesil sanatçıların hayatta kalmalarını tehlikeye attığı iddia edildi.

Telif yasasına düzenleme isteniyor

İlgili mektupta müzisyen ve söz yazarı binlerce isim, Avrupa liderlerinden ve AB Komisyonundan telif hakkı yasasının gözden geçirilmesi ve sorunlarının çözülmesini talep ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu