Yaşam

“Dünya Kadınlar Günü” öncesinde kadın halk ozanı silahlı saldırıda hayatını kaybetti

8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Sivaslı halk ozanı ve şair Ayten Gülçınar’ın silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi tüm yurtta üzüntüye neden oldu. Silahlı saldırıda hayatını kaybeden Ayten Gülçınar, Türkiye’yi temsil etmek üzere UNESCO’dan davet almış 4 kadın halk ozanımızdan biriydi.

Ayten Gülçınar’ın nişanlısının oğlu tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen silahlı saldırıda yaşamını yitirdiği haber veriliyor. Saldırıda Gülçınar’ın nişanlısı da ağır yaralandığı öğrenildi.  Silahlı saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin “miras bölünür” endişesiyle bu evliliğe karşı çıktığı  öne sürüldü.

SİLAHLI SALDIRININ SEBEBİ MİRAS

Ankara’nın Etimesgut İlçesi Eryaman Mahallesi’nde ikamet eden halk ozanı ve şair Ayten Gülçınar (58) ile nişanlısı Halil B, önceki gün evlerinden çıktıkları sırada silahlı saldırıya uğradı.

Vatandaşların yardımıyla hastaneye kaldırılan Gülçınar, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, ağır yaralanan nişanlısı Halil B.2nin yoğun bakımda tedavi altına alındığı bildirildi.

Olay ilgili soruşturma başlatan Ankara Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekipleri, saldırganın, Halil B.’nin oğlu Hüseyin B. olduğunu belirledi. Şüphelinin aracını Keçiören’de terk edilmiş olarak bulan polis ekipleri, Hüseyin B.’nin yakalanması için çalışma başlattı.

Hüseyin B’nin, miras yüzünden uzun süredir nişanlı çifti tehdit ettiği, bu nedenle mahkemeden çağrı üzerine koruma kararı çıkartıldığı ancak olay günü Gülçınar veya Halil B.’nin polis koruması talebinde bulunmadığı öğrenildi.

Ayten Gülçınar’ın oğlu Fahrettin Gencer, olayla ilgili yaptığı açıklamada, annesinin Halil B. ile evlenmesine, mirasın bölüneceği gerekçesiyle oğlu Hüseyin B. ve diğer çocuklarının karşı çıktığını, bir yıldır annesinin yanı sıra kendisinin de Hüseyin B. tarafından tehdit edildiğini ileri sürdü.

Gencer, tehditlere rağmen Hüseyin B’nin, herhangi bir işlem yapılmadan serbest bırakıldığını, tehditlerin devam ettiğini savundu.

4 KADIN HALK OZANINDAN BİRİYDİ

Gencer, Halil B’nin miras konusunda çocuklarına herhangi bir zorluk çıkarmadığını, buna rağmen kardeşler arasındaki kavga nedeniyle annesi ve nişanlısının hedef alındığını iddia etti.

Annesinin Türkiye’deki 4 kadın halk ozanından biri olduğunu söyleyen Gencer, çok sayıda şiir kitabı da bulunan Gülçınar’ın aşıklık ve ozanlık geleneğini sürdürmeye çalıştığını anlattı.

Gencer, Gülçınar’ın UNESCO tarafından Türkiye’yi temsilen Paris’e davet edildiğini söyledi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu