Teknoloji

Dünya Sözlük’ün sahibi Birol Şanlı: “Peygambere küfredilmediği için medyanın umurunda değiliz”

Bugün digital dünyada önemli yere sahip “sözlük” platformlarından biri de iki mecranın birleşmesiyle meydana gelen “Dünya Sözlük” platformu. Bu Dünya Sözlük’ü diğerlerinde ayıran en temel özellik ise küfür ve cinsellik konularında etik kaygılar güden bir platform olması. Dünya Sözlük’ün sahibi Birol Şanlı ile Sözlük’leri ve Dünya Sözlük’ü konuştuk…

www.dunyasozluk.com un sahibi Birol Şanlı, 28 yaşında İstanbul’da yaşayan bir iletişim uzmanı. İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu. Medeniyet Üniversitesi’nde Tarih alanında yüksek lisans yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi’nde hem İngilizce İlahiyat hem Sosyoloji okuyor. Yani kendi ifadesiyle öğrenci olmayı seviyor.

Birol Şanlı ile genelde “Sözlük” platformunu özelde ise Dünya Sözlük’ü konuştuk.

İşte o röportaj:

dünya sözlük logosu-2
-Dünya Sözlük, nasıl bir ihtiyaçtan doğdu?

Sözlüğümüz, sıfırdan ortaya çıkan bir girişim değildir. 2009 yılında kurulan İHL Sözlük ile 2011 yılında kurulan Cogito Sözlük’ün veritabanlarının birleştirilmesiyle 2016’nın ilk gününde kapılarını açan bir sanal platformdur. Onu meydana getiren İHL Sözlük ve Cogito Sözlük ise interaktif sözlüklerde giderek artan küfür, provokasyon, cinsellik dozajına tepki olarak etik bir kaygıyla sanal aleme giriş yapmışlardır. Müstehcenlik ve provokasyona kapalı olduğu için hassasiyet sahibi kimselerin bilhassa hanımefendilerin rahatça okuyabilmesi, yazabilmesi için uygun bir sözlük olarak sosyal medyada konumlanmıştır.

-Dünya Sözlük’ün bugün vardığı noktayı sayısal olarak nasıl ifade edersiniz?

Sözlükler arasında aylık olarak yapılan sayısal değerlendirmeleri kıstas olarak aldığımızda, Dünya Sözlük’ün dördüncü büyük sözlük olduğunu söyleyebiliriz. Bunda etkili olan veriler; üye sayısı, açılan konu sayısı ve paylaşılan yazı sayısıdır.

-Dünya Sözlük belli değerlere bağlı bir biçimde yayıncılığını sürdürüyor. Aynı değerlere bağlı Türkiye’de milyonlarla ifade edilen geniş bir kitle var. Bu kitleden yeterince destek görüyor musunuz?

Bu soruya olumlu bir yanıt vermek ne yazık ki çok zor. Özellikle on beş yıldır kendisini muhafazakar demokrat olarak tanımlayan bir siyasi partinin açık ara farkla seçimleri kazandığını, arkasındaki halk desteğinin müthiş seviyelerde olduğunu, medyamızın ideolojik dağılımını göz önüne alınca bize yönelik desteğin sıfır olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik beklentimiz maddi bir katkı olmadığı ve gayemiz ticari bir kazanç olmadığı halde. Bu durum bizi üzüyor fakat bizi yıllardır belirli bir noktaya taşıyan sadakat sahibi üyelerimizin değerini daha da yukarıya taşıyor.

Fotoğraf

– Bir de işin medya ayağı var… Ekşi Sözlük mesela sözlükler arasında imaj olarak oldukça önde medyada. Siz medyadan yeterince destek bulabiliyor musunuz?

Bugüne dek çok farklı medya kaynaklarına ulaştık fakat nedense beklediğimiz daha doğrusu hak ettiğimiz tanıtım çalışmaları hususunda bir dönüş alamadık. Bunun sebebi sözlüğümüzün ve üyelerimizin karakteristik dağılımı olabilir. Diğer sözlüklerde kaynağı belirsiz paylaşımlar gayet rahat kendine yer bulabiliyor, provokatif konular vitrine koyuluyor, cinsellik teması rahatça işleniyor ve küfürlü ifadelere izin veriliyor. Böyle sitelerde kavga, kutuplaşma, kaos daha fazla gözüküyor ve maalesef insanların ilgisini bunlar çekiyor. Bizde ise durum farklı, medyaya istedikleri sansasyon potansiyelini veya reyting getirecek çatışmayı sağlayamıyoruz. Bunca sözlüğe karşı alternatif olarak temiz bir platform oluşturmak, medyanın gözünde önemli bir faaliyet olarak değer kazanmıyor. Bizde ünlülere laf atılmadığı, şehitler aşağılanmadığı, darbe alkışlanmadığı, Peygambere küfredilmediği için medyanın umurunda değiliz.

-Dünya Sözlük’ün gelecekten beklentisi ne?

Belirli müşterek hassasiyetlere sahip binlerce kişinin aynı anda yazabileceği, milyonlarca kişinin gündemi rahatça takip edebileceği modern ve işlevsel bir interaktif sözlük haline gelmek. Gündemin konuşulduğu sözlük olmaktan çıkıp gündemin belirlendiği sözlük olmayı sağlamak. Binlerce insanın sözlük üzerinde iletişim ağı kurarak, hem birbirlerine hem de bu ülkeye faydalı işler yapma noktasında fikirler oluşturmasına aracı olmak.

Sözlük Ekran Görüntüsü

-Dijital dünyada “Sözlük” gündem belirleme noktasında ne anlam ifade ediyor sizce?

Sözlükler 2000 yılından bu yana sosyal medyada haber siteleri ile birlikte sosyal gündemin oluşmasına bilhassa genç nüfus arasında oldukça katkı sağlayan platformlardır. Facebook ve Twitter’ın kurulmasıyla etkinlikleri ilk etapta azalmış olsa bile, bu iki büyük mecra sayesinde sosyal medyayı tanıyan kitlelerin sözlüklerden haberdar olmasıyla birlikte eski reytinglerine kavuşmuşlardır. Günümüzde bir çok köşe yazarı, haber editörü, senarist kendi mecralarında başarıyı yakalamak için interaktif sözlükleri takip ederek onlardan ilham almakta hatta malzeme toplamaktadır. Dizilerde yapılan çoğu esprinin, karikatürlerde görülen birçok imanın, köşe yazılarında geçen bazı tespitlerin aslında anonim sözlük yazarlarından intihal olduğu defalarca ortaya çıkmıştır.

-Aynı değerleri paylaştığınız kitle açısından sözlüklerin anlamı yeterince anlaşılmış durumda mı?

Dünya Sözlük’ü muhafazakar bir sözlük olarak konumlandıracak olursak, bilhassa Gezi Parkı sürecinden sonra sosyal medyayı daha iyi tanıma fırsatı bulan ve onun dinamiklerine uyum sağlayan muhafazakar gençliğin interaktif sözlüklere yönelik ilgisinin de arttığını gözlemliyoruz. Fakat önemi yeterince anlaşılmış mıdır, emin değilim. Nihayetinde sözlükler, herkese kendine özel bir blog gibi yazma imkanı sağlayan çok yönlü oluşumlardır ama bu henüz yeterince bilinmiyor. Çoğu haber sitesinden daha kaliteli biçimde gündemin takip edilebildiğini, ülkedeki olayların hızlıca ve özgün biçimde farklı kimseler tarafından değişik açılardan yorumlanabildiğini halen bilmeyenler var. Sözlükler özetle hem gündemin takip edilebileceği, hem de süzülmüş genel kültürün hazır olarak edinilebileceği ortamlardır. Herhangi bir sözlüğü günde bir saat okuyan sıradan birinin olayları değerlendirme gücü ve kelime dağarcığı birkaç kat artar.

-İyi bir sözlük yazarında olması gereken özellikler neler olmalı?

İyi bir sözlük yazarının kendine has bir yazma biçimi olur. Yorumlama kabiliyeti, sunum kalitesi, kelime dağarcığı onun ne kadar iyi olduğunu belirleyen faktörlerdir. Nicelikten ziyade niteliğe önem veren, yazdığı konunun altını doldurmayı veya paylaştığı bilginin kaynağını vermeyi bilen sözlük yazarları sosyal ve profesyonel hayatlarında muhtemelen başarılı insanlardır. Aslında sözlük yazarlığı yapan kitlenin sayıca az olmasının nedeni de bu, yetersizlik! Yeterince okumayan, yeterince gözlemlemeyen, yeterince düşünmeyen bir gençliğimiz var. Haliyle onlara 140 karakter bile bazen fazla geliyor çünkü cümle kurmakta bile zorlanıyorlar. Az sayıdaki istisnalar ise hem eğitim hayatlarında hem iş hayatlarında hem özel hayatlarında iletişimsel becerilerini ve bilgi birikimlerini bu şekilde katlıyor.

– Sözlükte yazar olmak isteyen adaylara neler tavsiye etmek istersiniz?

Okumaya üşenmesinler, izlemekten bıkmasınlar, yorumlamaktan çekinmesinler, yazmaktan korkmasınlar. Bugün tüm sözlüklerdeki toplam üye sayısı ülkemizde milyonlarla ifade ediliyor, bu sayı çok görünüyor ama değil. Çünkü diğer sosyal medya mecralarında yani Facebook ve Twitter’da üye sayısı ülke nüfusunun yarısı kadar. Oralarda hesap açıp, sözlüklerde yazmaktan alıkoyan ne olabilir gençlerimizi? Dışlanmaktan, eleştirilmekten, aşağılanmaktan endişe edip kaçıyorlar. Halbuki sözlüklerde yazanlar da onlar gibi bireyler; kimse Shakespeare veya Peyami Safa değil. Zaten bir kez yazmaya başlasalar kendileri de o kadar zor olmadığını ve her geçen gün daha iyi olacaklarını, bunun yanı sıra ne kadar entelektüel altyapı sağlayacaklarını fark edeceklerdir. Havuza atlamak herkes için zordur ama girdikten sonra çıkmak zor gelir, keyfini doyasıya yaşarsınız değil mi?

MEDYABEY-ÖZEL

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı