MüzikTeknoloji

Dünyanın en ünlü internet sitelerinden Sound Cloud iflasın eşiğinde!

Dünyaca ünlü çevrimiçi müzik internet sitesi iflasın eşiğine geldi. SoundCloud’da işten çıkarmalara başladı, bazı şehirlerde ofisler kapatılıyor. SoundCloud’da neler oluyor?

700 milyon dolarlık şirket olan SoundCloud iş gücünde yüzde 40 oranında kesintiye giderken, 173 kişiyi işten çıkardı. Şirket global ofislerinin yarısını kapatıyor. SoundCloud Londra ve San Francisco ofislerini kapatıyor. Berlin ve New York ofislerindeki operasyonlarında konsolidasyona giden SoundCloud Şirketinin kurucularından Alex Ljun yollarını ayırdıkları çalışanlarına “Onlar olmadan bugün olduğumuz yerde olamazdık.” diyerek teşekkür etti.

Financial Times’ın haberine göre; Şirketin kurucu ortağı Alex Ljung şirket çalışanlarının yüzde 40’ını (173 kişi) işten çıkaracaklarını söyledi. SoundCloud Almanya merkezli firma ofislerinin de yarısını kapatacak. Kapatılacak ofisler arasında Londra ve San Fransisco büroları da bulunuyor. Soundcloud 2015 yılında 51 milyon euro, 2016 yılında ise 39 milyon euro zarar etmişti. Şirketin gelirleri her geçen yıl artmasına rağmen kârlılıkta sorun yaşanıyor.

Şirketin kurucularından Alex Ljung, kararı alma gerekçelerini bir blog yazısı aracılığıyla açıkladı.

Ljung, geçtiğimiz yıl gelirlerini ikiye katlamalarına rağmen bağımsız kalabilmek adına böyle bir karar aldıklarını belirtti. SoundCloud kurucusu, bağımsız kalmanın yolunun ise maliyetlerde kesintiye gitmekten, reklam ve abonelik gelirlerini artırmaktan ve sanatçılar ile içerik oluşturucularına odaklanmaktan geçtiğini ifade etti.

Şirket, bundan birkaç ay önce ayakta durabilmek adına çeşitli finans kuruluşlarının oluşturduğu bir konsorsiyumdan 70 milyon dolar borç almıştı. SoundCloud geçtiğimiz yılın sonlarında Spotify’ın da radarına girmiş, ancak bu satış gerçekleşmemişti. 2014’te de Twitter şirkete talip olmuş, ancak taraflar arasında bir anlaşma gerçekleşmemişti. Mikro blog servisi, buna rağmen çevrim içi müzik platformuna 70 milyon dolarlık bir yatırım yapmıştı. Şirket gelirlerini artırmak adına geçtiğimiz yıl bir abonelik servisi de oluşturmuştu. Ancak servisin kullanıcı dostu olmaması ve katalogunun kısıtlılığı, şirketin aradığını bulamamasına neden olmuştu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı