MagazinYaşam

Dünyanın en ünlü solakları

Hatırlar mısınız, eski yıllarda birçok solak çocuk küçükken annesinin ve yakınlarının eline vurması nedeniyle sol elini kullanmayı bırakmak zorunda kalırdı. Tam da artık böyle bir dönem bitti derken uzmanlar hala çocuğu solak olan ailelerin yanlış tutumlarına bir uyarıda bulundu: “Bırakın sol elini kullansın” Peki, Dünyanın birçok ünlü başarılı isminin solak olduğunu biliyor muydunuz? İşte en ünlü solaklar…

Solakların en çok karşılaştığı sorunların başında sağ ellerini kullanmaları baskısı bulunmaktadır. Solaklığın beyindeki organizasyon farklılığından kaynaklandığını belirten uzmanlar, özellikle çocuklara yapılan baskıların pekçok soruna davetiye çıkarabileceğine dikkat çekiyor.

13 Ağustos her yıl Dünya Solaklar Günü olarak anılıyor. Amerika’da 25 yıl önce solaklar arasında dayanışmayı artırmak için “Left Handers Day” adı ile ilk kez kutlanmaya başlayan Dünya Solaklar Günü’nde solakların yaşadığı sorunlar konuşuluyor.

Sağa şift geni baskın değil

Üsküdar Üniversitesi Nörobilim Anabilim Dalı Başkanı ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Tanrıdağ, solaklığın genetik ve biyolojik bir özellik olduğunu, bu özelliği değiştirmek için yapılan baskı ve uyarıların özellikle çocuklarda olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Tanrıdağ, şunları söyledi:

“Solaklık genlerle ve beyinle ilgili bir insan özelliğidir. Daha doğrusu sadece insana has olmayıp bazı hayvan türlerinde de kendini gösteren biyolojik bir özelliktir. Solak bir insanla sağlak bir insanın beyinlerinde farklı organizasyonlar vardır. Sağlak insanlarda bu duruma “sağa şift geni” denilen bir gen yol açar. Solaklık bu genin baskın olmamasıyla ortaya çıkar. Bunun bir hastalıkla ilgisi yoktur. Birçoğumuzda görülen genetik farklılıkların sadece bir tanesidir.

Solak olmak bir insanın kendisi için dezavantaj teşkil etmez. Ancak farklılıkları kaldıramayan toplumlar içinde yaşarken sıkıntı oluşturur. İnsanlık tarihi boyunca 3 büyük din kitabı da dahil olmak üzere solaklık lanetlenmiştir. Bunun nedeni solakların çoğunluktan farklı bir özelliğe sahip olmalarıdır. Solaklar için eğitim araçlarını farklı planlanması bile çok yenidir.”

Sağ eli kullandırma baskısı çocukları olumsuz etkiliyor

Solaklığın genetik ve biyolojik bir özellik olduğunu belirten Prof.Dr. Oğuz Tanrıdağ, bu özelliği değiştirmek için yapılan uyarıların özellikle çocuklarda olumsuz etkiler oluşturabileceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Solaklık genetik ve biyolojik bir özelliktir. Bir insanın kendi doğal yapısında vardır. Bunu dışardan değiştirmeye kalkışmak biyolojide olumsuz etkiler yaratır. Bu olumsuzlukların içinde disleksi, kekemelik ve çocukluk depresyonu da vardır. Bir insanın solak olma hakkı insan hakkı ve azınlık hakkı kavramları içinde değerlendirilmesi gereken bir haktır.”

İŞTE DÜNYANIN EN ÜNLÜ SOLAKLARI

Albert Einstein

blank

Mozart

blank

Barack Obama

blank

Bill Gates

blank

Bill Clinton

blank

George H.W. Bush

blank

Eminem

blank

Beethoven

blankblank

Napolyon Bonapart

blank

Leonardo da Vinci

blank

Maradona

blank

Sezar

blank

Josh Holloway

blank

Fidel Castro

blank

Angelina Jolie

blank

Robert De Niro

blank

Rafael Nadal

blank

Michelangelo

blank

Isaac Newton

blank

Ve diğer ünlü solaklar: Picasso, Marilyn Monroe, Muhammed Ali Clay, Julia Roberts, Mark Twain,  Ronald Reagan, Bob Dylan, Demi Moore, Morgan Freeman, Tom Cruise, Bruce Willis, Whoopi Goldberg, Benjamin Franklin, Robert Redford, John F. Kennedy…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu