Teknoloji

DÜNYANIN İNTERNET KARNESİ NE DURUMDA?

internet

Dünyada internet sansürü giderek artıyor. Özellikle demokratik temelli olmayan ülkelerdeki yönetimler çözümü internete sansürde arıyor. Milliyet gazetesinden Fatoş Karahasan’ın dünyada internet sansürünü konu eden yazısı.

Dünyada internet yasakları artıyor
İtalya’nın önde gelen gazetelerinden La Repubblica’da yayınlanan bir habere göre, başta Çin Rusya, Suriye ve İran olmak üzere pek çok ülke internetin sağladığı özgürlüğü kısıtlamak için giderek daha sert tedbirlere baş vuruyor.

Çin: Pekin Emniyeti’nde yapılan bir açıklamaya göre, geçtiğimiz hafta internette “muhteşem bir temizlik” yapılmış. 10 bin nokta kontrol edilerek, 5 bin kişi internet suçları yüzünden tutuklanmış. 7 bin siteye ceza verilmiş.

Rusya: Putin’in isteği üzerine hazırlanan “bilgi edinme yasa taslağı “zararlı yayınların” yasaklanmasını öngörüyor. Pornografik, uyuşturucu kullanımını özendiren, intihara teşvik eden ve aşırı görüşler içeren sitelerin kara listeye alınması için hazırlık yapılıyor.

Suriye: Hüseyin Gharir isimli açlık grevi yapan bir blog yazarı, Suriye Medya ve Basın Özgürlüğü Merkezi’ne 16 Şubat’ta yapılan bir harekat sonucu 15 aktivistle birlikte tutuklandı.

İran: 4 Temmuz’da, Kashan News isimli bir sitenin yöneticisi olan reform yanlısı Ali Moslehi tutuklandı. İnsan hakları konusunda blog yazan aktivist Nasour Naghipour 18 Temmuz’da tutuklanarak 7 yıl hapis cezası verildi.

Küba: İnternetin ve sosyal ağların, ABD’nin bir oyunu olduğunu savunan devlet, Facebook’un Küba versiyonu olan RedSocial isimli siteyi yurt dışından girişlere kapalı tutuyor

Suudi Arabistan: Arap Baharı’nın kendi ülkesine sıçramasından korkan yönetim, internet üzerinde çok sert bir kontrol ve sansür uyguluyor.Dawlaty.info e Saudireform.com gibi tüm özgürlük yanlısı siteler kapatlmış durumda.

Vietnam: 30 Temmuz’da, ülkesindeki yolsuzlukları yazdığı için tutuklanan genç blog tazarı Ta Phong Tan’ın annesi kendisini yaktı. En az 18 blog yazarı, görüşlerini ifade ettiği için tutuklu bulunuyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu