Yazarlarımız

Duygu durumunuzu yönetmeyi öğrendiniz mi?

Eski yılın bittiği, yeni yılın geldiği şu son zamanlardayız… Hayatın her alanında  duygular yaşanıyor. Düşünceler duygulara, duygular davranışlara dönüşüyor. Ve böylece 365 gün fakında olmadan geçip gidiyor. Yılın 365 günde eskidiğini ve geçip gittiğini düşünmek bana hep hüzün verir ve ben bunu eskimeden ziyade arşive kaldırmak diye tanımlamayı tercih ederim.

Dizilerde bir çok insan karakteri canlandırılır ya, izlerken hep satır aralarında işlenmiş ve de işlenmemiş duyguları ararım. Hikayenin sürükleyici olması için her duygu işlenir genelde. Terk edilme, kıyaslanma, sevgisizlik, korkular, tercih edilme, öfkelenme, aldatılma, kızma, kıskançlık vb…Bu duyguların hepsi çok önemlidir ama en zararlısı öfkedir bana göre. İzlerken; “ahh, ahh!” dediğim zamanlar olur.

Öfke bir anlık duygudur. Geldiği andan gittiği ana kadar olan olur zaten. Eğer kontrol edilmez ise neler olduğu gazetelerin 3. sayfa haberlerini doldurmakta.

Peki, bu duyguyla nasıl baş edilir ve öfke nasıl kontrol edilir?

Öncelikle sakin olmak lazım. Tabii böyle dediğimde; “Bekara boşanmak kolaydır” atasözünü dillendirdiğinizi duyuyorum. Biliyorum hiç kolay değil. Biliyorum çünkü bu konuda kontrolü elime alana ve zihnimi eğitene kadar ben de çok öfkeliydim. Sakin görünen yapımın altında gizlenmiş çok ciddi bir öfke potansiyelim vardı. Patladığı zaman yanımda durulamazdı. Sözler ağzımdan makineli tüfek gibi akardı. Söz akmazsa enerjim. Süreç bittiğinde ise ciddi bir enerji kaybı yaşardım. Sanki deposu boşalmış araba gibi olurdum. Onun içindir ki, bu haldeki zihin yönetimi, eğitimi çok önemlidir. Öyle kısa zamanlı bir eğitim de değildi. Ciddi eğilmek gerekir ve uzun zaman ister.

Bu önemli duyguyu yaşatacak hayatın akışında çeşitli karşılaşmalarımız var. Dışarı çıktık mı başlar. Daha kapıda bile karşılayabilir. Ve bu öfke duygusu hemen ortaya çıkmaya hazırdır. Biz hazırlıklı değilsek bir kıvılcım yeter. Zaptu rapta alınmayan  öfke kendine ve karşındakine zarar ve verir. Ortalık sakinleşince de bu zararlar daha da üzer. Bu yüzden duygu kontrolünün kişinin elinde olması çok önemlidir.

Bizim öfke kontrolü eğimlerimizde Çitta Gölü diye adlandırılan bir göl vardır zihnimizde. Üstten bakıldığında dibini görebildiğin kadar sessiz ve dingin bir göl. Zihin kontrolünde hakimiyet için, kullandığımız temsili bir göl. Şimdi uygulamalara geçelim.

  1. Uygulama: Günde iki defa olmak üzere (sabah uyanınca- akşam yatınca) bu gölü zihinde ziyaret etmek ve öfke kontrolü gerektiğinde doğrudan zihnin oraya gidip sakinleşmesini sağlamak için önemli bir alışkanlıktır.
  1. Uygulama: İçinde su olan ve ateşin üstünde bir çaydanlık düşünün. Su kaynamaya başladığında ufak ufak kabarcıklar çıkmaya başlar, ne zaman ki su tam kaynamaya başlar çaydanlığı ateşin üstünden indirsen bile kaynama devam eder. İşte öfke anı bu kaynama anı gibidir. Olay geçse bile kişi ocaktan indirilmiş çaydanlık gibi fokurdamaya devam eder. Öfke kontrolünde daha o ilk kabarcıkta duyguyu tanımlanmalı, öfkenin geleceği bilinmeli ve gittiğinde vereceği hasarla ne halde kaldığımızı hatırlanarak duygu kontrol altına alınmalıdır.
  1. Uygulama: Olan her ne ise kişisel almamaktır. Bu oldukça zor. Çünkü hayatımız boyunca kendimizi duygularla ifade etmeye alışmışızdır. Olan duygu durumunu kendimizden bağımsız etiketlemeyi bilmeyiz ve sahip çıkarız.

Örnek; bir olayda yaşamak istemediğimiz bir şey oldu. Duygu kızgınlık olsun. Biz bu duyguyu ortaya çıkan şey olarak saptamak yerine, etiketini ‘KIZGINLIK’ deyip bir kenara bırakmak yerine; “kızdım” ya da “kızgınım” diyerek sahipleniriz. İşte bunu bırakmak önemlidir. Kızgınlık bir duygudur ve sizden ayrıdır. Etiketleyip geçtiğinizde dışınızda kalır ve size zarar vermez. Hatta sizi bu etikete kadar götüren eylem basamaklarını çalıştığınızda bu duyguyla bir daha karşılaşmamanızı da sağlar.

Ne kadar basit görünüyor değil mi? Basit ya da zor bence uygulamaya değer. Ben o halden bu hale geldim. O zaman size de öneririm.

Kolay gelsin…Sevgiler

GÜLER PINARBAŞI/MEDYABEY

www.gulerpinarbasi.com

www.3gozdergisi.com

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu