Medya

Duygu Leloğlu’ndan Afrin Harekatı’na yönelik Türk medyasını eleştiren İngiliz Ekonomist’e tepki!

İngiliz Economist dergisi bu haftaki sayısında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nın Türk medyasında nasıl yer aldığını inceleyen bir makaleye yer verdi. Makalede Türk medyası harekatı objektif olarak vermemekle suçlanıyor. A Haber’den Duygu Leloğlu Ekonomist’te yer alan makaledeki eleştiriye tepki verdi.

LELOĞLU: “TABİ Kİ MİLLİ DURUŞ SERGİLEYECEĞİZ”

Leloğlu, sosyal medya hesabından Ekonomist’teki yazıya itiraz ederek “Ne yani terör propagandası mı yapsaydı! Tabii ki milli bir duruş sergileyeceğiz.” diye yazdı.

Ekonomist’teki makalenin başlığı oldukça dikkat çekiyor: “Medyanın ağzını bağlamak: Türkiye’de kimse Suriye’deki savaşı doğru olarak haberleştirmeye cesaret edemiyor”

Economist’in yazısı, Afrin’deki harekatın başlangıcında, Başbakan Binali Yıldırım’ın bir sabah ülkenin önde gelen medya temsilcierini toplayarak onlara operasyonu nasıl haberleştirmeleri gerektiğine dair talimatlar verdiği hatırlatılarak başlıyor.

“KİMSE VERİLEN SAYILARI SORGULAMIYOR” İDDİASI

İşte, makalede Türk medyasına eleştiri içeren o ifadeler:


“Bir katılımcının söylediğine göre muhabirlere ‘Türkiye’nin ulusal çıkarlarını akıllarından çıkarmamaları’ öğütlendi. Uluslararası medyada yayınlanacak olan haberlere, büyük olasılıkla ‘terör propagandasına’ platform oluşturacakları düşünülerek, dikkatli yaklaşılması gerektiği söylendi.”

“Okuyuculara, sivillerin zarar görmemesi için ordunun azami dikkat ve özen gösterdiğinin hatırlatılması istendi. Haberlerde Türk askerlerinin IŞİD’e ek olarak Kürt güçlerle savaştığının söylenmesi gerektiği belirtildi – ancak Afrin’de IŞİD savaşçısı yok.”

“Kimse verilen sayıları sorgulamıyor”
Economist, birkaç basın kuruluşu dışında Türk medyasının hükümetin bu tavsiyelerine sadık kaldığını belirtiyor:

“Ana kanallar Türk ordusu tarafından alınan köyleri ve öldürülen YPG’lileri (Halk Savunma Birlikleri) ilk önce duyurabilmek için birbirleriyle yarışıyor.”

“Haberler, hükümet açıklamaları ve ordunun bilgilendirme notlarının harmanlanmasından öteye geçemiyor.”

Makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yönelik “Hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları belli” sözlerinin ertesi gün 16 gazetenin manşetinde olduğu hatırlatılıyor.

Economist, Türk medyasının resmi makamlardan yapılan açıklamaları başka kaynaklardan kontrol etmediğine de dikkat çekiliyor:

“Türk ordusu Afrin’de tek bir sivile bile zarar vermeden 2 binden fazla YPG’liyi ‘etkisiz hale getirdiğini’ savunuyor. Tek bir ana akım medya kuruluşu bile bu sayıları sorgulamadı.”

DUYGU LELOĞLU: “TÜRKİYE DÜŞMANLARI ÖFKELİ”

A Haber’den Duygu Leloğlu Ekonomist’in makalesine olan tepkisini sosyal medya hesabından dile getirdi. Duygu Leloğlu, yazıya tepkisini , “Economist dergisi Türk medyasında kimsenin Afrin harekatını doğru aktarmaya cesaret edemediğini yazmış. Ne yani terör propagandası mı yapsaydı! Tabii ki milli bir duruş sergileyeceğiz. Batı medyasındaki Türkiye düşmanları öfkeli. Demek ki doğru yoldayız ”

Leloğlu’nun tepkisini Afrin ev Türkmedyası etiketiyle dile getirmesi dikkatlerden kaçmadı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu