Yaşam

E- Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet resmi sitesinin son hizmeti “Soyağacı” uygulaması yoğun talep üzerine kilitlendi. Hizmete erişim geçici olarak durduruldu. Sosyal medyada 8 Şubattan itibaren soyağacı sorgulama hizmeti büyük yankı uyandırınca siteye erişim önce yavaşladı sonra hizmete geçici olarak ara verilmek zorunda kalındı. Peki hizmet yeniden açıldığında “Soyağacı Öğrenme, Alt-Üst Soy bilgisi sorgulama nasıl yapılır?” diye merak ediyorsanız haberimizdeki bilgiler size yol gösterecektir.

SOYAĞACI ALT ÜST SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Soyağacı sorgulama hizmeti, e-devlet uygulamasında dün yürürlüğe girdi. Soyağacını öğrenmek isteyenler e-devlet sitesinin kilitlenmesine yol açtı. Soy ağacı sorgulama hizmetinin yürürlüğe girdiğinin sosyal medyada yayılması üzerine e-devlet sitesi kilitlendi. Alt-üst soy bilgisi sorgulama’ sistemine girenler “Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir” uyarısıyla karşılaşıyor. Çok sayıda vatandaş, alt üst soyağacı bilgisini öğrenmek için www.turkiye.gov.tr adresine girmeye çalıştı.

Soyağacını öğrenmek için e-devlet’e giren vatandaşlar yoğun talep nedeniyle şu anda sorgulama yapamıyor. Soyağacını öğrenmek isteyenlerin, e-devlet sitesindeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümü altında yer alan Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama ekranını açması gerekiyor.

Buradaki ekrandan Alt Üst Soy Listesi açılabiliyor. Bu ekrandan ayrıca belge görüntülenmesi de sağlanabiliyor.

Soyağacı sorgulamak için e-devlet üzerinden Alt-Üst Soy bilgisi Sorgulama’yı seçmeniz gerekiyor.

Soyağacı sorgulamak için e-devlet üzerinden Alt-Üst Soy bilgisi Sorgulama’yı seçmeniz gerekiyor.

HANGİ YILLARA KADAR SOY AĞACI ÇIKARILIYOR?

Sayfaya girenler 1800`lü yıllara kadar üst soy bilgilerini kontrol etmeye imkanı bulabiliyor.

SAATTE 33 BİN SOY AĞACI ÜRETİLDİ

Alt soy üst soy raporu kullanıma açıldığı gün e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi.

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

HİZMETE ERİŞİM GEÇİCİ OLARAK DURDURULDU

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre: “08.02.2018 tarihinde saat 14:00’da E-Devlet üzerinden hizmete açılmış olan Alt-Üst Soy Raporu 09.02.2017 tarihi saat 02:00’e kadar yaklaşık olarak 200.000 adet üretilmiştir. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği hizmette asıl yoğunluk ise gece 02:00- 04:00 arasında (yaklaşık 110.000 Alt-Üst Soy Raporu) yaşanmıştır. Saat 04:00 dan itibaren ise aşırı talep olmasından dolayı verilen hizmette gecikmelerin oluşmasına ve vatandaşların bekleme sürelerinde artış yaşanmaya başlamasından dolayı Alt-Üst Soy Raporunun E-Devlet üzerinden paylaşımı geçici olarak durdurulmuştur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından E-Devlet üzerinden sunulmakta olan Nüfus Kayıt Örneği ve Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi hizmeti sunulmaya devam etmekte olup, yoğunluğun azalmasından sonra Alt-Üst Soy Raporu hizmeti en kısa sürede vatandaşların kullanımına açılacaktır. Ancak vatandaşların yoğun talebi ile orantılı olarak Alt-Üst Soy Raporunun gecikmeli veya kesintili hizmet vermesi ihtimali bulunmaktadır. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz. ”

E- Devlet Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama için tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu