İnternetTeknoloji

e-devlet platformunun yeni arayüzünde hangi yenilikler var?

Son yıllarda hayatımıza iyice giren e-Devlet uygulaması kuruluşunun 10. yılı şerefine arayüz baştan aşağıya yeniledi. Daha modern görünüme kavuşan e-Devlet platformu,  yeni haliyle engelli vatandaşlar için de çeşitli erişilebilirlik özellikleri içermesi bakımından dikkat çekiyor.

KULLANICI DOSTU ARAYÜZ VATANDAŞLARIN HİZMETİNDE

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koordinasyonunda 18 Aralık 2008’de hizmete sunulan e-Devlet Kapısı arayüzü, 10. yılı şerefine baştan aşağı yenilendi. Yeni arayüz, kullanıcı dostu özelliği ile öne çıkıyor. Günümüz web tasarım diline daha uygun bir yapıya sahip olan ara yüzde görsel değişikliklere ek olarak farklı boyutta cihazlar için uyumlu bir şablon kullanılıyor.

ENGELLİ VATANDAŞLAR DA UNUTULMADI

Daha modern tasarım öğelerinin kullanıldığı yeni tasarımda çeşitli erişilebilirlik özellikleri de bulunuyor. Tüm sayfalar ve interaktif içerikler engelli kullanıcılar göz önüne alınarak hazırlanmış.

Yeni arayüz tasarımında arama işlevi ön plana çıkarılıyor. Arama yapılırken eş anlamlı kelimeler de sorguya dâhil ediliyor. e-Devletin yeni arayüzü mobil cihazlardan kullanılabilecek bir şekilde “responsive” bir yapıda hazırlanmış. Bu sayede ekran boyutuna uygun olarak arayüz özel bir şekilde biçimlendirilebiliyor.

e-Hizmet Kategorileri

e-Devlet Kapısı altyapısını kullanarak hizmet sunan yüzlerce kuruma ait binlerce hizmetten svatandaşlar güvenle faydalanabiliyor. Bu sayede zamanlarını  boşa harcamamış oluyor ve bazı maliyetlerden de kurtulabiliyorlar. Vatandaşlar, ana sayfa üzerindeki seçenekleri kullanarak ulaşmak istedikleri bilgi, belge veya başvuru formuna hızla ulaşabiliyorlar.

blank

e-Devlet Giriş Sayfası

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu