Yaşam

e-devlet üzerinden seçmen sorgulaması nasıl yapılır?

31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde en çok merak edilen konuların başında vatandaşların seçmen bilgilerine ulaşması konusu geliyor. e-devlet üzerinden seçmen bilgilerinin sorgulama yapılması mümkün. Peki vatandaşlar e-devlet üzerinden seçmen bilgilerine nasıl ulacaklar? İşte, seçimler öncesinde bu önemli sorunun cevabıyla ilgili detaylar…

Vatandaşlar TC Kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte e-devlete giriş yaptıktan sonra arama penceresine “seçmen” kelimesini yazdıklarında arama penceresinin altında beliren seçenekler içinde “Yurt içi seçmen kaydı sorgulama” seçeneğine tıkladıklarında seçmen bilgilerine ulaşmaları mümkün olacak.

Vatandaşlar aynı zamanda kendileriyle birlikte aynı hanede bulunan kişilerin de seçmen kaydıyla ilgili sandık numarası, sıra no, oy kullanacağı okul gibi bilgilere hemencecik ulaşabilecekler.

Yurt dışından oy kullanacak vatandaşlar ise “Yurt dışı seçmen kaydı sorgulama” seçeneğinden aynı bilgilere ulaşmaları mümkün olacak.

NASIL OY KULLANACAĞIM?

Peki, nasıl oy kullanacağım diye düşünenler için Yüksek Seçim Kurulu, oy verme işlemiyle ilgili çeşitli bilgilendirmeler yapmaya devam ediyor. İşte YSK’ya göre 4 adımda oy verme işlemi:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu