İnternetTeknoloji

“e-Devlet” üzerinden yapılan miras sorgulamalarında rekor işlem

Mirasçılık verilerine “e-Devlet” üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma vatandaşlardan büyük ilgi gördü.  Adalet Bakanlığının yaptığı çalışma sonucunda mirasçılık belgesinin “e-Devlet” üzerinden verilmesine başlanmasıyla olağanüstü bir yoğunluk yaşandığı öğrenildi.  E-devlet üzerinden gerçekleşen bugünkü işlem sayısının 436 bin 491’e ulaştığı bildiriliyor. E-Devlet üzerinden nasıl miras sorgulama yapılıyor? İşte, detaylar..

E-DEVLET’TEN MİRAS SORGULAMA NASIL YAPILIYOR?

Alınan bilgiye göre, Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, sulh hukuk mahkemelerinin kararıyla verilen mirasçılık belgelerine “e-Devlet” üzerinden ulaşılmasına yönelik çalışma yaptı. Çalışmaların tamamlanmasıyla Bakanlığın, “e-Devlet” üzerinden sunduğu hizmetler arasına “Veraset İlamı Sorgulama” da eklendi.

“e-Devlet” üzerinden, ölüm tarihi 1990 yılı ve sonrası olan kişilerin mirasçılık belgesinin verilmesine 22 Şubat’ta başlandığı haber veriliyor. Uygulamanın hayata geçtiği ilk gün 2 bin 540 işlem yapılması dikkatlerden kaçmadı.

Dün, yeni uygulamanın başladığına ilişkin duyuruların yapılmasının ardından 288 bin 347, bugün ise 436 bin 491 işlem yapıldı. Uygulamanın başlamasından itibaren 13 günde toplam 757 bin 506 kişi mirasçılık belgesine “e-Devlet” üzerinden ulaştı.

Mirasçılık belgesi sorgulamasında miras bırakanın vatandaşlık numarasının bilinmesi şartının da kaldırılması yönünde çalışma yapılırken, kişilerin kendi vatandaşlık numaralarını girmeleriyle mirasçılık belgelerine tek işlemle ulaşmalarının hedeflendiği öğrenildi.

e-Devlet miras sorgulamak için

e-Devlet resmi internet sitesi olan https://www.turkiye.gov.tr/ adresi açıldıktan sonra kullanıcı bölümündan T.C ve şifrenizi yazarak kullanıcı girişi yapılıyor. Daha sonra anasayfada bulunan arama butonuna “Veraset İlami Sorgulama” yazmanız yeterli olacaktır.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu