Teknoloji

Edward Snowden: “Facebook kullanıcılarını gizlice izliyor”

Geçmişte ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’nde (NSA) sistem analisti olarak çalışan Edward Snowden, Facebook’un kullanıcılarını gizlice izlediğini iddia etmesiyle yeniden gündemde.

36 yaşındaki Snowden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Facebook ve Instagram gibi şirketlerin kullanıcılarına, gizli gözetimleri ile ilgili nasıl mücadele edileceğini de açıklayacağını yazdı.

Snowden, “Önümüzdeki haftalarda Facebook, Instagram ve Youtube’un sizi nasıl casus gibi izlediklerini ve sizin hakkınızda ne kadar bilgi sahibi olduklarını nasıl sınırlandıracağınızın yollarını açıklayacağım. Onları kullanıyorsanız, gözünüz açık olsun” ifadelerini kullandı.

2013 yılında ABD’nin kamu aleyhine faaliyetlerini deşifre ederek dünyada büyük yankı uyandıran Snowden, hiçbir şeyi tek başına yapmadığını, gazetecilerle birlikte çalışarak çalışmalarını gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Edward Snowden’in biyografisini yazdığı kitabının eylül ayında piyasaya çıkması bekleniyor.

EDWARD SNOVDEN KİMDİR?

ABD’li bilgisayar uzmanı olan Snowden, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) çalışanıdır.

Edward Snowden, 21 Haziran 1983 tarihinde Elizabeth City, Kuzey Carolina, ABD‘de doğdu.

2005 yılında “güvenlik uzmanı” olarak Maryland Üniversitesinde işe başladı. 2006 yılında Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA)’dan Booz Allen Hamilton tarafından CIA’ya alındı. Virginia’da Langley‘de CIA karargahında global iletişim bölümü atandı. 6 ay gizli bir okulda eğitildi. Diplomatik pasaportu verildi ve İsviçre‘de siber güvenlik uzmanı olarak bilgisayar ağ güvenliği korumaktan sorumlu olarak görev yaptı.

2013 yılında Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA)’da çalışmaya başladı.

Edward Snowden, ABD’de Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA)’da çalışmakta idi. Gizli NSA belgelerini medyaya ifşa etti.

5 Haziran 2013 tarihinde başlayan bir süreç, Amerika’nın istihbarat birimlerinden Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) tarafından kullanılan telefon dinlemek ve internet kullanıcılarını takip etmek için kullandıkları PRISM (Prizma) adlı programı açıklamasının yanında Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla, gizlice ihlal ettiğini açığa çıkardı.

Raporlar, Snowden’in NSA çalışanı Booz Allen Hamilton için çalışırken The Guardian ve The Washington Post’a sızdırdığı belgelere dayanmaktadır. Gazetelere yapılan siyasi baskılar sebebiyle Kasım 2013’e kadar The Guardian belgelerin yüzde birini yayımlayabildi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu