Ek Zam Görüşmelerinden Müjde Geldi! En Düşük Maaş 21 Bin 100 TL Oldu

Maaş zammının belirlenebilmesi için ülkeye genelindeki kurumlar, belediyeler, işyerleri ile sendikalar arasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri devam ediyor. Söz konusu toplu iş sözleşmelerinden çıkacak neticeler çalışanlar tarafından yakından takip edilirken, anlaşmaya varılması halinde yeni duyurular yayınlanıyor. Bu kapsamda, ağustos ayının son günlerine doğru yaklaşırken, yurt çapındaki farklı pek çok ilde maaş zammı ile ilgili yeni açıklamalar geliyor.

Maaşlara Zam Yapıldı

Eylül ayına çok az bir süre kala gündemin ilk sıralarında maaş zamları yer almaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emekli maaşları için çalışmalara başladığını belirtmişti. Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da meclisin açmasının ardından emekli maaşları için düzenlemenin hayata geçeceğini söylemişti. Milyonlarca memur ve memur emeklisi maaş zammının belirlenebilmesi için ise toplu sözleşme görüşmeleri sürüyor. Maaş zamları ile ilgili bu görüşmelerin yanı sıra, ülke geneliki belediye yönetimleri ile sendikalar arasında maaş zamlarını belirlenmesi için görüşmeler yapılıyor. Buca Belediyesi’nde de personellerin zamları için karar alındı. En düşük maaşın 21.100 TL’ye yükseltildiği anlaşmaya dair sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan bu Belediye Başkanı Erhan Kılıç “Emek en yüce değerdir bunun bilinciyle emekçilerimizi ülkemizdeki ağır ekonomik şartlara ezdirmedik. Ek zam talep görüşmelerini ortak mutabakat ile tamamladık. Belediyemizdeki en düşük işçi geliri bugünden itibaren 21.100 TL olarak belirledik. Şu andan itibaren eylemler sona ermiştir.’’ ifadelerine yer verdi.

Toplu İş Sözleşmeleri Ağustos 2023

Yurt çapındaki farklı belediyelerde maaş zammının belirlenebilmesi için sendikalar ve toplu iş sözleşmesi görüşmesi görüşmelere devam ederken, Buca Belediyesin’de en düşük maaş 21.100 TL olarak belirlendi. Önümüzdeki günlerde de maaş zammı için uzlaşmaya varılması durumunda yeni duyurular yayınlanabilir. Bu kapsamda, belediye personellerinin maaş zammı ile ilgili güncel gelişmelere erişmek, toplu iş sözleşmelerinin detaylarını dair bilgi edinmek, toplu iş sözleşmesi neticesinde sosyal haklarda sağlanan düzenlemelere dair ayrıntılara ulaşmak isteyen kişiler, belediyelerin resmi internet sitelerine ya da sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir