Yazarlarımız

Ekrandaki kadınları anlayabilene aşk olsun!

Ekranın başında uzaylı görmüş garip köylü bakakalıyorum. Ekranda birbirinden güzel kadınlar boyunlarının üzerinde taşıdıkları kafada ne yaşıyorlarsa, onlarla aynı dünyada olamadığım kesin. Kullandıkları dilden tutun da baktıkları güneş, soludukları hava bile farklı sanki.

Ekranda yine kitleleri etkisi altına alan programlardan birini izliyorum. “İşin mi yok? Ne diye bunlarla uğraşıyorsun?” diyenlere peşin söyleyeyim; benim işim bu. Hem iletişim mezunuyum, hem de sosyoloji okuyorum ve ileride iletişim sosyolojisi dalında yüksek lisans+doktora yapmayı düşünüyorum. Aslında kendim dahi işim gereği bile olsa ekranda gördüklerimi hazımda zorluk yaşadığım için kendi kendimi bu noktada ikna etmeye çalışıyor çabasında olduğumu kabul ediyorum o ayrı.

Neyse konumuza dönelim. Doğrusu günün her saatinde, her kanalda kendimizi uyutacak, uyuşturacak, dünyadaki tüm gerçeklikten ve kendi gerçekliğinizden uzaklaşmanız için ihtiyacınız olan her şey mevcut. Doğrusu bunlara dalıp depresyondan dahi kurtulabilir, ya da böylesi beyinlerin bu kadar güzel vücutlara sahip olmasını hasetle kıskanıp depresyona da girebilirsiniz.

Ama bugünkü konumuz bu programdaki dişi figüründeki katılımcıların dili üzerine. Kendilerince yeni bir dil oluşturan bu tornadan çıkma afeti devranların konuşma biçimlerinden, kullandıkları kelimelere kadar her şey tıpatıp aynı ve kendi kategorisine özgü. Ha bir de vücut dilleri ve nevi şahsına münhasır mimikler var ki, anlatılmaz yaşanır.

 

Şimdi gözünüzde canlandırın
– Tatlım ama ben senin bu tarzını anlayamıyorum, anlatabiliyor muyum?
– Hayır ama şöyle bir şey var, şimdi sen hep kendini up görüyorsun ya down olduğunun bir farkına var önce, sonra bana saldır tamam mıııı?
– Bir kere benim instagramda şu kadar takipçim var. Ben fem oldum, sanırım bunu kaldıramıyor arkadaşlar.
– Bence sen sana açıklamaya çalıştığımı anlayacak zeka kapasitesine sahip değilsin ya da rol yapıyorsun ok?
– Bak ben geçen senin hakkında burada bir yorum yaptım hatırlıyor musun, hani orada seni cuklamıştım.
– Senin söylediklerine bakınca bence sende kuyruk acısı var.
– Pardon da siz kimsiniz acaba?
– Beni bir dinler misin, stabile olmaya çalışıyorum burada.
– ŞŞŞşşşt sakin ol baby.
– Orada dur bakalım, hopp yavaşşş…..
– Sen benim zekamı sorgulayacak kapasiteye ve anlatabiliyor muyum,
– Pardon o ne alaka?
– Sağlığın için bence sen kalite olaylarına girme.
– Bak şu anda acaip sinirlendim. Moralim düştü.
– Bebeğim ok, haklısın ama sence bunu söylemen çok mu, şey yani bence orda bir stop tamam mı?
-Bence söylediğin cümleler o kadar garipsiyorum ki.
– Ne gülüyorsunuz acaba?
– Ama onun sözünde espiri barındırıyordu.
– Ay bilemiyorum bana bir kötü geldin şimdi.
– Özür dilerim de bunlar kel alaka.
– Hayatım ben bunu söylerim çünkü rahatsızlık duyuyorum anlatabildim mi?
– Sen beni yargılayacak kapasitede değilsin, haddini bil.
– Bence herkes bir çizgisini haddini bilsin ok?
– Ama bu çok tatlıca bir şey.
– Hakettiğinin üzerinde kalitede şaka yaptım ben sana.

Gibi gibi gidiyor cümleler. Yüklemler ile özneler uçuşa geçmiş aralarda nesneler, zarflar, tümleçler dökülmüş. Vurgular can çekişiyor. Önemli olan tek şey ekranda bir fenomen (fem) olmak ve instagramda, twitterda takipçi sayısını arttırmak. O zaman egolarının üstüne kuşlar konacak, emeklerin karşılığı tüm fanlara öpücüklü öpücüklü resimler atılacak, alkışlar-kıyametler onlar için kopacak.

Ve bulundukları platformda kameranın ışığı kendileri için yandığı anda yükselen kendi dünyalarının Gulivercikleri, bu cancağızlarım her fırsatta dudaklarını büzerek, gözlerini süzerek, cümleleri sakız gibi ağızlarında çiğneyerek bebeklik ile seksilik arasında gidip gelirken; aptallık boyutuna geçmeyi başaracaklar. Ya da başka bir deyişle aptalı en iyi şekilde oynayarak ekranı kullanıp şöhrete kavuşacaklar.

Eğer bu programlar hakkında hiçbir bilginiz yoksa bu söylediklerimi kafanızda canlandırın lütfen. Bu görüntüyü kafanızda canlandırın. Canlandırdınız mı? İşte anlatmak istediğim durumun fotoğrafı tamamen bu. Bilmem anlatabiliyorrrr muyummmmm tatlişlerimmm…
Neslihan Sultan PALA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu