GündemManşet

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’da ipi göğüslemesine neden olan üç olay

Medyada yapılan yorum ve analizlerde Ekrem İmamoğlu'nun topladığı oyların yüksek olmasının nedenleri araştırılıyor. Yapılan yorumlarda üç olay öne çıkıyor.

Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Ekrem İmamoğlu, resmi olmayan sonuçlara göre İstanbul’daki seçimi kazanmasının yankıları sürüyor. Yazılı ve görsel medyada Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart Seçimleri’nde büyük bir başarıya imza attığı herkes tarafından kabul görüyor. Yazılı ve görsel medyada yapılan yorum ve analizlerde İmamoğlu’nun İstanbul’daki oy oranını arttırmasında üç olay öne çıkarılıyor. Bu üç olayın özellikle belli sayıdaki kararsız seçmenlerin motivasyonunu İmamoğlu’ndan yana arttırdığı görüşü dillendiriliyor.

ÜÇ OLAY DA İMAMOĞLU’NA YARADI

Seçim kampanyası sürecinde hükümete yakın medyada gerçekleşen bazı olayların ‘AKP’ye oy kaybettirdiği’ konuşuluyor.

İşte medyada konuşulan ve Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasını sağlayan o üç önemli olay:

BUKET AYDIN’IN KEMAL KILIÇDAROĞLU İLE YAPTIĞI PROGRAM

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart sürecinde Kanal D’de Buket Aydın’ın konuğu olmuştu. Programda, CHP lideri; partisinin İstanbul, Ankara, Bursa, Adana ve Mersin’i kesinlikle kazanacağını söyledi. “Bütün bunları alacağız, ben gerçeği söylüyorum size.” demiş Kılıçdaroğlu, gazeteci Buket Aydın kahkaha atmıştı. Bu tepki kamuoyunda tepkilere neden olmuştu.

TURGAY GÜLER’İN İMAMOĞLU İLE YAPTIĞI PROGRAM

Ekrem İmamoğlu’nun hükümete yakın medya kanalı Ülke TV’de çıktığı programın sunucusu Turgay Güler’e her kesimden tepki yağmıştı. AKP’li sosyal medya hesaplarından dahi Güler’in program boyunca İmamoğlu’nu provoke ettiği ve AKP’nin oyunu düşürdüğü yorumları yapıldı.

Ekrem İmamoğlu’nun hükümete yakın TV kanalı Ülke TV’de çıktığı programın sunucusu Turgay Güler’e her kesimden tepki yağmıştı. AKP’li sosyal medya hesaplarından dahi Güler’in program boyunca İmamoğlu’nu provoke ettiği ve AKP’nin oyunu düşürdüğü yorumları yapılmıştı.

Sık sık sözü kesilen İmamoğlu, İstanbul’un sorunları yerine 50 dakika boyunca HDP ve PKK ile ilgili sözlerin sorulmasına tepki gösterdi. İmamoğlu programda el yazısıyla yazdığı beka sorunun yerelde gündeme gelmemesi gerektiğini anlatan bir yazı okudu. Bu yazıya Turgay Güler, “Ajans mı yazdırdı bu yazıyı” dese de İmamoğlu’nun sözü sonrasında konuyu kapatmak zorunda kalmıştı. İmamoğlu da okuduğu cümlelerin Binali Yıldırım’a ait olduğunu söylemişti.

HÜRRİYET GAZETESİNDE TEPKİLERE NEDEN OLAN O HABER

Demirören Medya Grubu’na ait olan Hürriyet ve Posta gazetesinin internet siteleri ile cnnturk.com’a tepki gösteren Ekrem İmamoğlu “Söylenmemiş sözleri, söylenmiş gibi manşet yapan Hürriyet Gazetesi ve CNN Türk internet sitesini derhal bu yalan habere son vermeye ve özür dilemeye davet ediyorum.” demişti.

Sezai Temelli’nin hiç söylemediği sözleri başlığa çıkaran hurriyet.com.tr kendi sitesinden bir açıklama yapmış. Açıklamada, “hurriyet.com.tr, Temelli’nin açıklamalarıyla ittifaktaki varlıklarını söylemesi haberini vermiştir. CHP’li adaylar ya da haberi eleştiren çevreler bizden değil HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’den açıklama istemelidirler.” ifadelerini kullanmıştı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu