İnternetManşet

Ekşisözlük’teki otosansür yazarlarla yönetim arasında krize dönüştü

Türkiye’de sözlük platformu denince akla ilk gelen sözlük mecrası olarak dikkat çeken Ekşisözlük’te otosansür krizi… Bir hastane ile ilgili girilen entry’nin silinmesi ve yazarının yetkilerinin kısıtlandığı iddiası sözlük yazarları arasında ihtilafa neden oldu. Hatta bazı yazarların bu uygulama nedeniyle Ekşisözlük yönetimiyle sorun yaşadıkları olayın krize dönüştüğü haber veriliyor. Olay serinletici.com adlı internet sitesinde yayınlanan bir blog yazısıyla ortaya çıktı.

EKŞİ SÖZLÜK’TE  OTO SANSÜR KRİZİ

İddiaya göre bir hastane ile ilgili ileri sürülen iddialar yazarları karşı karşıya getirdi. Hastane ile ilgili yapılan yorumun silinmesi ve başka yazarların da o yorumun altına yaptıkları yorumun silinmesi krizin başlangıcı oldu. Kimi yazarların sözlük yönetiminin yaptığı otosansüre kazan kaldırdıkları, olayı bir protesto eylemine dönüştükleri konuşuluyor.

İşte, serinletici.com’da “Ekşi Sözlük’te Otosansür: Yazarlar Direnişte!” başlığıyla yayınlanan ve Ekşisözlük’te yaşanan krizi adeta deşifre eden o yazı:


Türkiye’de sosyal medya denince ilk akla gelen sitelerden biri olan Ekşi Sözlük yönetimi ve yazarları, bir hastane adına çıkan iddialar sonrasında karşı karşıya geldi.

Pek çoğunuz Ekşi Sözlük’ü biliyorsunuz. Sosyal medyanın güçlü platformlarından biri olan Ekşi Sözlük, geçmiş yıllarda sansüre karşı duruşu ile de medyada oldukça ses getirmişti. Ancak bugünlerde bir sağlık kuruluşu adına başlatılan ve kendi içinde uyguladığı otosansür nedeni ile ciddi sıkıntılar yaşıyor.

İlk olarak bir sağlık kuruluşu ile ilgili şikayetini dile getiren yazarın yazdıklarının silinmesi ve yazarlığının da uçurulmasının ardından uygulanan otosansüre bu defa Sözlük’ün kendi yazarları tepki göstermeye başladılar.

“sevgili okurlar ve yazarlar, iş bu entry’im başlığın üçüncü entry’si olup bu başlıktaki @e v r a k tarafından girilen ikinci entry ve ilk entry ekşi sözlük tarafından uygulanmasında hala ısrar edilen oto sansür’e yenik düşmüştür.”

Bir yandan protesto devam ederken Ekşi Sözlük Yönetimi yeni bir sansür uygulamasına imza attı ve pek çok yazar ve entry’lerini herhangi bir sebep göstermeksizin sildi. Bunun üzerine Ekşi Sözlük yazarları Ekşi Sözlük Yönetimi’ne karşı direnişe geçtiler ve 24 Mayıs 2017 ikinci Ekşi Sözlük Direnişi adını verdikleri direniş başlamış oldu.

“bu gelişmeler üzerine, an itibarı ile sürdürdüğümüz pasif direniş, ekşi sözlük 24 mayıs katılımcıları adı ile aktif direniş’e dönüşmüş sonucunda 24 mayıs 2017 ikinci ekşi sözlük direnişi resmen başlatılmıştır.

kamuoyuna arz olunur.”

Ekşi Sözlük Yönetimi her ne kadar bir açıklama yaptı ise de bu yazarları pek tatmin edici olmadı.

“ekşi sözlük’te yer alan içeriklere ilişkin yükümlülüğümüz, 5651 sayılı kanunun 5/2. maddesinde de belirtildiği üzere haberdar edilmemiz durumunda bir hukuka aykırılık varsa içeriği yayından kaldırmayı gerektirmektedir. söz konusu başlığın ilk entry’si şikayet üzerine hukuk birimimizin incelemesi doğrultusunda entry’deki ağır ithamlar nedeniyle hukuka aykırılık tespit edildiği gerekçesiyle kaldırılmıştır. @ekşisözlük”

Yönetimin bir sonraki adımı yazarların hesabını kapatmak yerine “çaylak” denilen statüye alarak bir süreliğine yazmalarını engellemek oldu. Pek çok yazar hala ciddi bir şekilde protesto ve direnişini gösterse de biz bu satırları yazarken flaş hızı ile mahkeme kararı da geldi ve başlıklar tamamen silindi.

“ankara 6. sulh ceza hakimliği’nin 2017/3841 d. iş sayılı ve 25.05.2017 tarihli kararı uyarınca bu başlıkta yer alan içeriklere erişimin engellenmesine karar verilmiştir.”

Sonucunda direnişin ne şekilde ilerleyeceğini zaman gösterecek fakat Ekşi Sözlük’ü zor günlerin beklediği açıkça görülüyor.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu