GündemManşet

Ekvador’da korkunç deprem, 272 ölü

Ekvador’da dün meydana gelen korkunç depremde acı bilanço her geçen an daha da artıyor. Resmi açıklamalara göre Ekvador’daki ölü sayısı 272’ye ulaştı. 5 yüz bine yakın da yaralı var.

ABD’nin güney eyaletlerinden Pasifik ülkesi olan Ekvador’da önceki gün meydana gelen 7,8 şiddetindeki depremin yaralarını sarmak için tüm ülke seferber oldu. Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa resmi bir ziyaret için Roma’da iken deprem haberini aldı. Haberin ardından hemen ülkesine dönen Correa, son olarak ölü sayısını 271 olarak açıkladı.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin bilgilerinin verdi. Ekvadorda meydana gelen deprem; yerin 19 kilometre derinliğinde meydana gelirken şiddetinin 7,8 büyüklüğündeki olduğu ve 40 saniye sürdüğü belirtildi. Ekvator Risk Yönetimi Ajansının haberine göre; bölgeye 10 bin asker ve 4 bin polisin sevk edildi.

Acı bilanço

Depremle birlikte ülke genelinde elektrik kesintilerinin yaşandığı artçılarının bile şiddetinin 6,1 büyüklüğünde büyük depremler olduğu insanların evlerine giremediği belirtiliyor. Deprem bilançosunda ilk etapta 300 milyon dolarlık acil yardımın bölgeye sevk edileceğini söyledi. Cumartesi akşam saatlerinde meydana gelen depremin 1979’dan beri ülkenin yaşadığı en büyük felaket olduğunu belirten Başkan Yrdımcısı Jorge Glass, deprem yüzünden birçok yolun kullanılamaz hale geldiği için özellikle Pedernales bölgesine henüz ulaşılamadığını bilgisini verdi. Penernales Blediye Başkanı Gabriel Alcivar ise çok kötü durumda olduklarını ve ellerinden çok fazla bir şey gelmediğini söyleyerek bir an önce acil yardımın bölgeye ulaştırılmasını istedi. Deprem sonrası ülke çapında “Ekvador hazır ve dayanışmacı” ismi altında yardım kampanyası başlatıldığı belirtildi.

Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa twitter üzerinden “Sonsuz sevgimiz ölenlerin aileleriyle birlikte” mesajı yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan taziye mesajı 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekvador Devlet Başkanı Correa Delgado’ya bugün çektiği taziye telgrafında can kayıplarına da yol açan depremden derin üzüntü duyduğunu ifade ederek, Türkiye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Erdoğan mesajında, “Geçmişte benzer acılar yaşamış bir ülke olarak, Ekvator devleti ve halkının ıstırabını yürekten paylaştığımızı ve bu felaket sonrasında yaraların sarılması için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Correa Delgado’nun şahsında Türkiye adına depremde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar dilediği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu