Medya

Elif Şafak’ın “Biseksüelim” açıklamasına medyanın tanınmış isimleri sessiz kaldı. Oray Eğin hariç!

Ünlü yazar Elif Şafak’ın TED Talks’ta yaptığı konuşmada biseksüel olduğunu açıklaması olay oldu. Şafak, açıklamasıyla bir anda Türkiye’nin gündemine oturdu. Uzun süre de kalkacakmış gibi görünmüyor. Elif Şafak’ın “Biseksüelim” açıklaması medyada geniş bir biçimde yer bulurken medyanın tanınmış isimleri yorum yapmamayı tercih ettiler. Yorum yapan tek isim ise Habertürk yazarı Oray Eğin oldu. Eğin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Elif Şafak’ı net sözlerle eleştirdi.

 ORAY EĞİN ELİF ŞAFAK’A YÜKLENDİ

Biseksüel olduğunu açıklayan Elif Şafak bunu bugüne kadar kamusal alanda söyleyecek cesareti olmadığını söyledi.

Oray Eğin, Elif Şafak’ın bu sürpriz açıklaması için şunları yazdı:

“Elif Şafak yıllardır bildiğimizi şimdi ilgi çekmek adına açıkladı, şapkadan çıkartacak yeni tavşan bulamayınca buna kaldı. Biseksüelliğini gizlemesinin nedeni Türkiye’ymiş. Bundan bile muhaliflik payesi çıkartacak. Onunki çıkarseksüellik işine gelince değişiyor.”

ELİF ŞAFAK NE DEMİŞTİ?

Elif Şafak ses getiren açıklamasında; “Tabi ki yazarlar olarak bir her zaman hikayeler kovalarız, ancak aynı zamanda suskunluklar hakkında konuşamadığımız şeyler; siyasi, kültürel tabular ve kendi sessizliğimiz suskunluğumuzla da ilgiliyizdir. Ben her zaman azınlık hakları konusunu yüksek sesle açıktan konuşan ve üzerinde etraflıca yazan biri oldum, kadın hakları LGBT hakları.Fakat bu konuşma hakkında düşünceler içinde iken, arkasından gelecek karalanmaktan, alay, nefret ve stigma konusu olmaktan çok korktuğum için hiçbir zaman kendimin biseksüel olduğumu kamuya açık alanda konuşma cesaretini göstermediğimin farkına vardım. Fakat birisi hiç kimse durumun karmaşıklığı nedeniyle sessiz kalmamalıdır.”

BİSEKSÜEL NE DEMEK?

Çift cinsiyetli; hem erkek hem dişi olabilen, iki cinslikli. Biseksüellik, duygusal veya cinsel yönelimi hem kendi cinsine hem de karşı cinsine dönük olan canlı anlamına geliyor. Biseksüel bir kimsenin aynı anda hem bir erkekle hem de bir kadınla cinsel olarak ilgili olması gerekmez. Bazı biseksüeller bu ya da öteki toplumsal cinsiyetle (veya her ikisiyle de) asla cinsel ilişkiye girmemişlerdir.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu