Emeklileri Heyecanlandıran Açıklama Cumhurbaşkanı’ndan Geldi! Emekli Maaş Zammı Çalışmaları Başladı

Emeklerin son haftalarda en çok araştırdığı konular arasında maaşlara ek zam yapılıp yapılmayacağı ilk sıralarda yer alıyor. Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapılırken, söz konusu artışlar kök maaş üzerinden gerçekleştiği için ek ya da seyyanen bir artışın hayata geçip geçmeyeceği merak ediliyor. Bu çerçevede, emekli maaş zamlarına dair güncel açıklamalar yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da emekli maaş zamlarını için süren çalışmalara dair bilgi verdi.

Emeklilere Ek Zam Yapılacak Mı?

Refah payı dahil olmak üzere yüzde 25 oranında artan emekli maaşları temmuz ayında hesaplara yatarken, ağustos ayında da zamlı maaş ödemesi başladı. 17 Ağustos itibariyle başlayan emekli maaş ödemeleri, tahsis numarasının son rakamına göre 28 Ağustos’a kadar SSK ve Bağkur emeklilerine iletilecek. Emekli maaş ödemeleri devam ederken, emekli maaş zamları için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışmalar yaptığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Şu anda memurlarla ilgili çalışmayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız yetkili sendikalarla sürdürüyor. Bu ay sonuna kadar da devam edecek. Nitekim birinci, ikinci, açıklamalar Bakanım tarafından yapıldı. Emeklilerle ilgili de ayrıca Bakanlığımız çalışmalarını sürdürüyor. Memurlarımıza bu zamanlar gelirken, emeklilerimize hiçbir şeyin gelmemesi olacak bir şey değil. Onları da inşallah memnun edecek adımları atacağız” dedi.

Emekli Maaş Zammı Ocak 2024 Hesaplaması

Emekli maaşlarına ara zam yapılıp yapılmayacağı son haftalarda gündemin ilk sıralarında yer alırken, her yıl emekli maaşlarına ocak ve temmuz ayında zam yapıldığı için gelecek yıl ocak ayında gerçekleşecek artış için hesaplamalar yapılıyor. Temmuz ayında olduğu gibi ocak ayında yapılacak zamda da altı aylık enflasyon verisi belirleyici olacak. Ocak ayının ilk günlerinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verisinin ardından altı aylık enflasyon oranı netleşecek ancak Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 58 olması nedeniyle söz konusu beklenti baz alınarak hesaplamalar yapılıyor. Bu çerçevede, yıl sonunda yüzde 58 enflasyon ortaya çıkarsa, SSK ve Bağkur emeklileri için altı aylık zam oranı yüzde 31.92 olacak. Temmuz ayında olduğu gibi ocak ayında da emekli maaşlarına refah payı eklenirse yüzde 31.92’den daha fazla zam yapılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir