Yerli Dizi

EMİR ‘İN YOLU İZLEYİCİYİ BALIK HAFIZALI MI SANIYOR?

Med Yapım’ın yaptıklarına artık akıl sır erdiremez olduk. Feriha’dan sonra boşluğu doldurma yollarını anlamakta bu gidişle na mümkün.

Emir’e mi yol arıyorlar yoksa kaybettikleri izleyenlerini geri kazanmak için kendilerine mi yol arıyorlar işte bunu anlamak mümkün.

Dizi geçen yıl yakaladığı grafiğe ulaşmak için her yol mubahtır atasözünün arkasında ordan oraya savruluyor.

Kendilerine buldukları en son yolda Türk milleti balık hafızalıdır sözünden yola çıkılarak dizinin önündeki Adını Feriha Koydum ekini atarak “Emir’in Yolu” adıyla ve 1. Bölüm diyerek yeniden başlıyorlar.

Bir yol mudur peki. Bir yoldur elbet ama bizim profesyonelleşmiş seyircimiz bu yolu da yemez.

Çünkü Emir’in yolu bir Lale Devri, Öyle bir geçer zaman ki, Yer gök aşk gibi yapımlar değil.

Yani karakter öldüğünde yerine ne konursa konsun eskiyi hafızalarından silmeleri mümkün olmayan bir dizi.

Lale Devri bunu yaptı aman bizde yapalım demekle olmuyor. Ali Kaptandan sonra devam edildi bizde de olur demekle olmuyor.

Çünkü o dizilerin öykü başkahramanları ne Lale, ne Ali Kaptan’dı. Başrol oyuncuydular ama öykünün temeli değillerdi. Hoş Lale devrinin bir öyküsü de yok o ayrı tabii demeye çalıştığım konuları itibariyle oyuncular çıksa da izleyici kaybetmeyecek yapıya sahip diziler.

Oysaki Feriha dizisi Feriha’nın öyküsüyle seyirciyi ekrana kilitledi. Kendi izleyici kitlesini yarattı aldı ve yürüdü.  Vahide Gördüm’ün Zehra karakteri ile diziye verdikleri de cabası.

emir

Sonrasında oluşan aşkta seyircisini doyurdu ve dizi iki sezon Cuma’nın galipleri arasında yerini sağlamlaştırdı.

Şimdi hala yarım kalmış bir öyküsü olan ve aldatılan bir seyirciye Emir’in öyküsünü izletseniz de inanmaz.

Bu dizi yeni dizi diyecektiniz madem dizi başladığında Emir-Emre ya da her neyse Adını Feriha koydum Emir’in yolu diyerek yola çıkmayacaktınız. Yeni bir diziyle yol alacaktınız. Ekleri atarak seyirciyi küçümsemek hiç şık olmadığı gibi çokta gülünç duruyor.

Yeni dizi yapmak zor geldi çünkü mevcut izleyiciyle yola devam edelim kolaycılığı varken neden yeni bir dizi yapasınız ki.

Ama evdeki hesapta çarşıya uymadı. Şimdi uyacak mı pek sanmıyorum.

Her yol yol değildir. Yolcu yolunda gerek. Emir yolunu tamamlasaydı yolu olan Feriha’da kalsaydı bu kadar yol arayamaya gerek kalmazdı.

Şimdi seyirci yolcudur Abbas bağlasan durmam diyorsa bu Feriha’nın ruhunun dizi üzerinde etkisindedir. Çünkü rahmetli hikâyemi tamamlamadınız, izleyicide beni kandırdınız diyor.

Biraz izleyiciyle barışık olunsa yol alırken de yolsuzluk yaratmaz. Bakalım resetlenmiş Emir seyirciyi ikna edebilecek mi?

İzleyip göreceğiz.

OYA TEKİN / MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/yeni-bir-hayat/Blogger/?UyeNo=580460

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu