MagazinMüzik

En çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin başında kim var?

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde Spotify hem dünya genelinde hem de Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçıları açıkladı. Türkiye’de zirvenin başında kim var? İşte detaylar…

8 Mart tarihinde Spotify’da, kadın sanatçılara ait şarkı, çalma listesi, podcast ve kadın sanatçıların yönettiği çalma listelerinin yer aldığı Kadın Tarihi Ayı adlı yeni bir sekme de müzikseverler ile buluşacak. Türkiye’de Kadın Tarihi Ayı sekmesinde Sesli Kadınlar ve Kadın Mc’ler adlı yalnızca kadın sanatçıların eserlerinden oluşan oluşan çalma listeleri ile pek çok kadın sanatçıya ait This Is listeleri yer alacak.

Peki 2020 yılının başında (1 Ocak – 1 Mart arasındaki verilere göre) dünyada ve Türkiye’de en çok hangi kadın sanatçılar dinlendi?

2020 yılının ilk iki ayında dünya genelinde en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin bir numarasında Billie Eilish var. Kendisi sadece kadın sanatçılar arasında bir numara değil; aynı zamanda (1 Ocak – 1 Mart verilerine göre) yılın en çok dinlenen sanatçısı. Billie, bugüne kadar 10,3 milyar dinlenmeye ve aylık 60 milyon aylık dinleyiciye sahip. Sanatçının”bad guy” adlı şarkısı ise 1,2 milyar dinlenmeyi geçmiş durumda. Billie Eilish’i ikinci sırada Taylor Swift takip ederken, listenin devamında sırasıyla Ariana Grande, Halsey ve Camila Cabello yer alıyor. Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar listesinin bir numarasında Türkiye’den bir kadın sanatçı var, popun kraliçesi Sezen Aksu tahtını koruyor ve ilk sıraya yerleşiyor. Kraliçeyi Türkiye’de en çok dinlenen kadın sanatçılar Top 5 listesinde Zeynep Bastık, Billie Eilish, Sertab Erener ve Selena Gomez takip ediyor.

Kadın sanatçılardan mesaj var!

Spotify, Türkiye’de her biri kendi alanındaki müzik türüne liderlik eden 6 kadın sanatçı ve bu sanatçıların This Is çalma listeleri ile Dünya Kadınlar Gününü kutluyor. Spotify bu kampanya ile Pop, Geleneksel pop, Hiphop, Rock, Alternatif Jazz ve Psych gibi her biri ait olduğu müzik türüne yön veren lokal kadın sanatçılarla farklı kültürlerin müzikal çeşitliliğini vurguluyor. Sosyal medya ve İstanbul’daki outdoor alanlarda müzikseverler ile buluşacak Spotify’ın Dünya Kadınlar Günü kampanyasında Ayben, Ceylan Ertem, Gaye Su Akyol, Sertab Erener, Sıla ve Şebnem Ferah gibi kadın sanatçılar yer alıyor.İşte her biri kendi alanındaki müzik türüne liderlik eden Türkiye’nin güçlü kadın sesleri ve müziğin onlar için anlamı:

Dünya genelinde ve Türkiye’de en çok dinlenen TOP 10 kadın sanatçı listelerini aşağıda görebilirsiniz. Şu anda en çok dinlenen TOP 50 kadın sanatçının yer aldığı çalma listesine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Dünya genelinde en çok dinlenen Top 10 kadın sanatçı (1 Ocak – 1 Mart 2020 arasındaki veriler):

Billie Eilish
Taylor Swift
Ariana Grande
Halsey
Camila Cabello
Selena Gomez
Dua Lipa
Nicki Minaj
KAROL G
Tones and I

Türkiye’de en çok dinlenen Top 10 kadın sanatçı (1 Ocak – 1 Mart 2020 arasındaki veriler):

Sezen Aksu
Zeynep Bastık
Billie Eilish
Sertab Erener
Selena Gomez
Camila Cabello
Göksel
Sıla
Tones and I
Halsey

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu