Teknoloji

EN ÇOK HANGİ SİTELERİ TIKLIYORUZ?

internet-siteleri

Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması Ekim ayı verilerine göre, Türkiye’de en fazla sayfa görüntülenen site Facebook. İşte kategori bazında en fazla trafiğe sahip siteler… 
Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması’na* göre Facebook’un ardından Google, YouTube, Sahibinden ve Mynet geliyor.

En fazla kullanıcıya sahip siteler ise sırasıyla; Google, Facebook, YouTube, Live ve Twitter. İnternet kullanıcılarına erişim oranlarında ise Google birinci sırada.

blank

Kategori Bazında En Fazla Trafiğe Sahip Siteler

blank

Haber kategorisinde aylık trafiğe göre; Hürriyet, Milliyet’in hemen önünde birinci sırada yer alıyor. Hürriyet’in 7,3 milyon kullanıcısına karşılık Milliyet’in 7,6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Haber kategorisinde 3. sırada bulunan Habertürk.com’un ise 433 milyon aylık trafiğinin yanında 5,1 milyon kullanıcısı bulunuyor.

blank

Alışveriş kategorisinde Sahibinden.com, geçen aylarda olduğu gibi bu ay da açık ara liderliğini koruyor. Ziyaretçiler Sahibinden.com’da ortalama 2 saat 30 dakika kalıyorlar. gittigidiyor.com, markafoni.com ve trendyol.com da alışveriş kategorisinde en yüksek site trafiğine sahip diğer siteler.

blank

Video sitelerinde YouTube birinci sırada. 18 milyondan fazla ziyaretçisi bulunan YouTube’da kullanıcılar ayda ortalama 4 saat 46 dakika kalıyorlar. İzlesene, Dailymotion, Vidivode ve Uzman TV de YouTube’un ardından en fazla ziyaret edilen diğer video siteleri.

blank

Sosyal ağlar kategorisinde Facebook açık ara lider durumda. Ekim ayında Türkiye’de 22,8 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Facebook’ta kullanıcılar ayda ortalama 13,5 saat kalıyorlar. Twitter, Facebook’un ardından sosyal ağlar kategorisinde ikinci sırada. 9,3 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Twitter’ın aylık trafiği 960 milyon. 345 milyon sayfa görüntülenmeye sahip Yonja ise sosyal ağlar kategorisinde 3. sırada bulunuyor. Ekşisözlük ise 4 milyonu aşkın ziyaretçisi ve 163 milyon aylık trafiğiyle bu sitelerin ardından 4. sırada bulunuyor.

blank

Kadın / Moda kategorisinde birinci sırada yer alan avon.com.tr, aylık 76 milyon sayfa görüntülenmeye sahip. İkinci sırada yer alan kadinlarkulubu.com’un ise aylık trafiği 26 milyon. pudra.com ile kadinvekadin.net ise bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

blank

Müzik kategorisi altında TTNet Müzik aylık yaklaşık 45 milyon trafiğiyle birinci sırada bulunuyor. İkinci sırada bulunan Fizy’nin ise 1,3 milyon kullanıcısı ile birlikte 20 milyon aylık trafiği bulunuyor. Powerturk, radyofenomen ve powerfm de kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

blank

Oyun siteleri kategorisinde oyunskor.com, aylık trafiğe (189 milyon) göre birinci sırada. İkinci sırada bulunan futbolmenejeri.com, 241 bin ziyaretçisiyle site genelinde 99 milyon aylık trafiğe sahip.

blank

Spor sitelerinde Maçkolik, bir önceki aya göre aylık trafiğini %8 oranında artırarak bu ay birinci sıraya yerleşti. Ekim ayında 2 milyon kullanıcı tarafından ziyaret edilen mackolik.com’da ziyaretçiler ayda ortalama 2 saat kalıyorlar. Aylık 150 milyon trafiği bulunan Fanatik’te ise ziyaretçiler ortalama 45 dakika kalıyorlar. Fanatik’in aylık trafiği 150 milyon. Sahadan, Sporx, Fotomaç, Lig TV ve Ntvspor.net de, bu kategoride en fazla ziyaret edilen diğer siteler.

*Gemius İnternet Ölçümleme Araştırması, IAB-Türkiye önderliğinde RD, RVD ve ajansların bir araya gelerek oluşturduğu araştırma raporudur. 2012 yılının Ocak ayından itibaren Fusion teknolojisine geçilerek, araştırmaya dahil olmayı kabul eden ve kod yerleştirilen sitelerin yanısıra, o ay yeterli sayıda panelistin ziyaret ettiği tüm siteler de araştırma raporunda yer almaktadır. Yukarıdaki tablolarda sitelerin gerçek kullanıcı rakamlarını ve site ziyaretçilerinin internet kullanıcılarına oranını yani erişim değerlerini de görmekteyiz. Tablolarda yer alan siteler, site genelinde aylık trafiğe göre sıralanmıştır. Sitelerin alt domain’leri kategori tablolarında yer almayıp, her sitenin ana domain adresi için tek bir kategorizasyon yapılmıştır.  Örneğin, spor siteleri tablosunda sadece spor siteleri yer almaktadır, diğer sitelerin “spor” bölümleri, “spor siteleri” tablosunda yer almamaktadır.

 

Medyatava

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu