Yerli Dizi

EN UZUN YÜZYIL TRT1’DE BAŞLIYOR

TRT’nin Osmanlı imparatorluğunun 1822 ile 1922 tarihleri arasında geçen son ve en zorlu yüzyılını anlatmayı amaçlayan yeni projesi “En Uzun Yüzyıl” 6 Aralık Cuma günü TRT ekranında başlıyor.

İlk modern darbe olarak kabul edilen Abdülaziz Han’ın Tahtan indirilmesini anlatan ilk bölümde tanınmış oyuncular yer alıyor.

Ferit Aktuğ, Burak Tamdoğan, Tuğçe Kumral, Mert Karabulut,Adnan Bircicik, Nejat Birecik, Muhammet Cangören, Demir Karahan’ın rol aldığı dizide 1000 e yakında figuran kullanıldı…

Yapımcılığını PİARDNA Görsel Yapım Hizmetlerinin üstlendiği projenin, yönetmenliğini daha önce TRT yayınlanan Kurt Kanunu ve Yol Ayrımı dizisinden tanınan Yasin Uslu,  Senaryo yazarlığını Uğur Uzunok yaptı.

En uzun Yüzyıl’ın ilk bölümünde ilk modern darbe olarak kabul edilen ve Padişah Abdülaziz’in tahtan indirilip katledilmesiyle sonuçlanan olayları konu alıyor.

en-uzun-yuzyil4

En Uzun Yüzyıl; darbelerin, gizli örgütlerin, dış güçlerin çokça konuşulduğu bu günlerde TRT de ilgiyle izlenecek bir dönem dizisi olarak izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Osmanlının en zorlu yüzyılı olan 19. Yüzyılında yaşanan önemli olayları ve dönüm noktalarını anlatan ‘En Uzun Yüzyıl, İstanbul’da bir çok tarihi mekanda çekildi. Abdülaziz Han’ın öldürülme sahnesi ise gerçek mekanında yani Abdülaziz’’in öldürüldüğü Feriye Sarayı’nda çekildi…

Proje görsel kalitesi, başarılı oyunculuğu ve dönemi birebir yansıtan kostümleriyle ön plana çıkıyor…

 

 Hikaye kısaca şöyle:

Kendi göreve getirdiği paşaların dış güçlerle işbirliği sonucunda tahtan indirilen, haremi ve kendisi aşağılanan ve sonra da öldürülen Abdülaziz’in intikamını almak yaveri kayınbiraderi Çerkez Hasan’a düşer.

en-uzun-yuzyil3

Herkesin korkup sustuğu bir ortamda Çerkez Hasan, darbecilerin toplantısını basarak darbenin liderliğini yapan Serasker Hüseyin Avni Paşa’yı öldürüp donanma komutanı Kayserili Ahmet Paşa’yı yaralar. Böylelikle hem Padişahın hem de üzerinden şalı alınarak yarı çıplak halde Dolmabahçe sarayından çıkarılan ve üşüterek ölen Kardeşi Nesrin Sultan’ın intikamını alır.

 

 

 

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı