Gündem

Enis Berberoğlu için MİT TIRLARI davasından hapis cezası isteniyor

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında kamuoyunda “MİT Tırları”ları olarak bilinen olayın görüntülerini yurtdışında firarda olan Can Dündar’a verdiği” gerekçesiyle iddianame hazırlandığı ortaya çıktı.  MİT Tırları’nın görüntülerini Can Dündar’a verdiği iddiasıyla Berberoğlu için ‘FETÖ/PDY’ye destek vermek suçlamasıyla sekiz yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istendiği haber veriliyor.

Hatırlanacağı gibi MİT Tırları, Suriye’deki gruplara silah taşıdığı iddiasıyla gündeme gelmiş 19 Ocak 2014’te, MİT görevlilerinin eşlik ettiği belirtilen üç TIR, bir istihbarat üzerine jandarma ekipleri tarafından Adana Ceyhan Sirkeci gişelerinde durdurulmuştu.

BERBEROĞLU-DÜNDAR GÖRÜŞMESİ, TESPİT EDİLDİ

Habertürk’ten Veli Sarıboğa’nın haberine göre Cumhuriyet gazetesi eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’ın yazdığı ‘Tutuklandık’ isimli kitapta MİT TIR’larına ait görüntüleri kendisine 27 Mayıs 2015’te solcu bir vekilin getirdiğini yazması üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Dündar’ın telefon kayıtlarını incelemeye alarak aynı gün Berberoğlu ile görüştüğünü tespit etti.

Berberoğlu hakkında ‘Suç işleme amacıyla kurulan silahlı örgüte üye olmadan yardım etmek’ ve ‘siyasal veya askeri casusluk’ iddiasıyla hakkında fezleke hazırlanmış, ardından dokunulmazlığı kaldırılmıştı.

Başsavcılık, Berberoğlu hakkında ‘FETÖ/PDY örgütüne bilerek isteyerek yardım etmek’ ve ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi veya askeri casusluk amacıyla temin etmek’ suçlamasıyla iddianame hazırlayarak sekiz yıldan 18 yıla kadar hapis cezası talep etti.

CAN DÜNDAR’A GÖRÜNTÜLERİ FLAŞ BELLEKLE VERDİ

İddianamede Dündar’ın ‘Tutuklandık’ kitabında bahsettiği görüşmeyi Berberoğlu’yla 27 Mayıs 2015’te saat 14.32’de 21 saniye boyunca görüştüğü tespitine yer verilirken, CHP’li vekilin Cumhuriyet gazetesine yakın bir noktada bulunduğu ve görüntüleri Dündar’a flaş bellekle teslim ettiği belirtildi.

“SORUMLULUĞU  ÜSTLENİRİM”

Hükümete yakınlığıyla bilinen gazeteler, Dündar’ın MİT TIR’ları belgelerini Berberoğlu’ndan aldığını iddia etmiş, savcılığın telefon kayıtlarını takibe alarak bu bilgiye ulaştığını yazmıştı. Berberoğlu, bu iddialara “Bırakın tek kaynağı, tek elden çıktıkları bariz ortada. Seçilen fotoğrafım bile aynı. Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandıkları haberle ilgili duruş ve görüşüm ortada ve değişmedi. Eski bir gazeteci ve yeni siyasetçi sıfatıyla bu haberin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazırım” diye yanıt vermişti.

Berberoğlu, İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısında çıkacağı öğrenildi.

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı