Yazarlarımız

ENTRİKALI DİZİLERİN ATASI: DALLAS

Dallas efsanesi 21 yıl sonra geri döndü. Bu geri dönüşün çok “muhteşem” olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Bitmez tükenmez entrikalarıyla yerli dizilerimizin bir anlamda atası sayılan Dallas, döndü ama Türkiye artık 21 yıl öncesinin Türkiye’si olmadığı için karşılama töreni yeterince görkemli olmadı tabii ki…

O zamanlar dizilerimizde “amaç için her araç meşrudur” anlayışına hizmet eden ve dibine kadar işlenen entrikalardaki sınır tanımamazlık ilkesi bugünkü kadar güçlü değildi. Dahası, o yılların Türkiye’sinde yerli dizi TRT’nin tekelindeydi ve üretim son derece sınırlıydı.

Evet, Dallas döndü dönmesine ama artık kabul etmek lazım ki Dallas’taki entrikaların, arkadan kuyu kazmaların bizim izleyicimizi kesecek hali kalmamış…Nasıl kalsın ki yıllardır adeta geçit töreni edasıyla ekrana akın akın gelen yerli dizilerde görmediğimiz, izlemediğimiz entrika mı kaldı? Hatta birçok senaryo entrika boyutunu aşarak ahlak sınırlarını deldi geçti.

Amcasının karısıyla aşk yaşayanlar mı dersiniz yoksa kardeş olan iki kadınla aşk üçgenleri kuranlar mı? Hepsine doyduk ki ne doyduk! E entrikaların gırla gittiği dizilerimizin bugün için Dallas’tan eksiği yok hatta fazlası var. Baksanıza, 80 yaşına gelmiş Jr. Ewing bile Türk izleyicisi için yanağından makas alınacak kadar sevimli bir figürdür artık.

Dallas, çeyrek asır öncesinin “insan, insanın kurdudur” düsturunu işleyen ve zirveye çıkan yolu sembolize eden çok beylik bir örnekti. Ama aradan geçen bunca zamandan sonra misyonunu kaybetmesi kaçınılmazdı. Yerli takipçilerinin ondan aldıkları bayrağı çok daha zirvelere çıkardıklarını görmüş olmalı.

Yeni Dallas’ın Türkiye macerası çok uzun süreceğe benzemiyor. Dizi, eski albenisinden çok uzaklarda. İzlenme rekorları kırdığı  günleri mumla arıyor. Ama zaten o sadece nostaljik bir esinti için ekranlarımızda.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu