Medya

Erdil Yaşaroğlu karikatürlerini yayınlarken ya da paylaşırken bir daha düşünün!

Ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun, internette kendi karikatürünü yayınlayanlara 18 bin liralık telif davası açtığı haber veriliyor.

Karikatürist Erdil Yaşaroğlu, karikatürünü yayınlayan her paylaşıma telif davası açtığı iddiasıyla gündemde.

Erdil Yaşaroğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biz sadece izin almadan, ticari amaçlarla karikatürlerimizi yayımlayan kişi ve kurumlara karşı telif haklarımızı savunuyoruz.” diye yazdı.

Ekşi Sözlük platformunda da Erdil Yaşaroğlu’na tepkiler vardı. Ekşi Sözlük’te “erdil yaşaroğlu’nun herkese telif davası açması” başlığı altında en fazla giriş yapılan konulardan birisi haline gelen konuya platformun yazarları oldukça ilgi gösterdi. Yapılan pek çok paylaşımda Yaşaroğlu’nu paragöz olmakla suçlayanların sayısı hayli kalabalıktı.

Sosyal medya Twitter’da da Erdil Yaşaroğlu’nun telif davaları gündeme getirildi. Yaşaroğlu’nun bir avukatlık bürosu üzerinden karikatürlerine yer verilen mecraları dava ettiği dile getirildi. Konunun bazı muhatapları ise avukatların kendilerinden dava açmamak için para talep ettiklerini paylaştılar.

Erdil Yaşaroğlu’nun karikatürlerine yer verilen mecralarda prosedür gereği ikaz yapılmadan doğrudan dava açılması tazminattan gelecek paraya göz dikildiği yorumlarına neden oldu.

İşte, Twitter’da dikkat çeken o paylaşımlardan bazıları:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu