Medya

Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları yapmaya çalıştıkları telif vurgununu nasıl aklamaya çalıştı?

Bir süredir sosyal medyada karikatürlerini paylaştığı için önlerine gelene telif davası açan ünlü karikatüristler Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’den ortak açıklama geldi. Üçlü, yaptıkları açıklama ile yapmaya hazırlandıkları telif vurgununu gizlemeye çalıştılar..

ERDİL YAŞAROĞLU İTİBARINDAN YİYOR!

Telif vurgunu için bir hukuk bürosuyla anlaştıklarını itiraf eden üçlü, açıklamada verdikleri bilgilerle kamuoyunu yanıltmaya çalıştılar.

Yasal olarak karikatürlerinin yer aldığı mecralara uyarı göndermesi gereken Komik Büro Medya’nın bu yasal süreci tazminat kazanma amacıyla bilerek gözardı ettiği kaydediliyor.. Baskın şekilde bir çok internet platformuna dava açan Komik Büro Medya’nın, genç yaşlı çok sayıda insanı mağdur ettiği gelen bilgiler arasında…

Sanatçıların haklarını korumak için yapılan düzenlemenin bu amaçla değil tam tersine insanları mağdur etmek amacıyla kullanılması ise tepkilerden nasibini alıyor.

Bir başka konu ise üç ünlü karikatüristin sahibi olduğu Komik Büro Medya’nın yapmaya hazırlandıkları telif vurgununu “hakkımızı arıyoruz” yalanıyla maskelemeye çalışması..

KENDİ CAMİALARINDAN DESTEK BULAMADILAR!

Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarına mizah/karikatür camiasından destek gelmemesi dikkatlerden kaçmadı.

Kendi camialarından destek göremeyen Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşları, çareyi yazılı bir açıklama yaparak kamuoyundan göremedikleri destek arayışını yeniden tazelemekte buldu.

Google reklamlarının olduğu her platformu ticari olarak görmek isteyen üçlü, bu yaklaşımı yapmayı düşündükleri vurguna zemin olarak görüyor. Oysa büyük balığın küçük balığı kolayca yuttuğu internet mecrasında on binlerce web sitesi bugün varolma savaşı verirken, google reklamlarından sadece sembolik paraların kazanıldığını herkes biliyor. On binlerce site, yüksek kur dolayısıyla; hosting, tema, domain ve diğer web tasarım masraflarını bile karşılama konusunda yeterince gelir elde edemiyor.

SOSYAL MEDYADAN TOKAT GİBİ TEPKİLER

Sosyal medyada gördükleri tepki karşısında bir çıkış yolu arayan ünlü karikatüristlerin “hakkımızı arıyoruz; genç karikatüristlerin hakkını yedirmeyiz” şeklindeki savunmaları ise inandırıcı bulunmuyor.

Öte yandan Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarına sosyal medyada tepkilerin ardı arkası kesilmiyor…İşte o dikkat çeken tepkilerden bazıları:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu