Medya

Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarının hukuktan para kazanma düzenekleri ifşa oldu

Geçtiğimiz aylarda Erdil Yaşaroğlu’nun da sahipleri arasında yer aldığı Komikbüro Medya’nın bazı karikatürlerin internet mecralarında yayınlanmasını fırsata çevirdiğine şahit olmuştuk. Bu amaçla Komikbüro Medya’nın çok sayıda kişiye telif davası açtığı ortaya çıkmıştı.

Ticari olan olmayan çeşitli platformda yayınlananan karikatürleri fırsat bilen Komikbüro Medya’nın anlaştığı avukatlık bürosu ile bu durumu fırsata çevirmeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Olay, YouTube kanalı Stalk’ta ele alındı.  Söz konusu videoda “Karikatüristlerin çiftlik bankı” alt başlığı ile verilmesi dikkatlerden kaçmadı.

Gazeteci Cengizhan Çelik, Mehmet Akif Yanbak isimli Twitter kullanıcısının Erdil Yaşaroğlu ve Komikbüro Medya’nın telif davaları üzerinden para kazanmak için nasıl bir sistem kurduğunu ortaya çıkardığını anlattı.

İşte Youtube’da Stalk kanalında işlenen o konu:

M. Akif Yanbak isimli kullanıcı 2017 yılında bir üniversite gurubunda paylaştığı bir karikatür için kendisine 32 bin liralık telif davası açıldı. İşin ilginçliği bununla da sınırlı değil. Erdil Yaşaroğlu’nun da ilişkisi olan avukatlık bürosu, Yanbak’a davadan vazgeçmelerinin karşılığında kendisinden 8 bin lira talep ettiler.

Yanbak, yaptığı araştırma sonucunda Erdil Yaşaroğlu ile ajansının ve de hukuk bürosunun hukuku para kazanma ve zenginleşme aracı olarak kullandıklarını iddia etti.

Geçtiğimiz aylarda Twitter’da ve Ekşi Sözlük platformunda Erdil Yaşaroğlu’nun yayınlanan karikatürlerinden tam 18 bin lira tazminat talep ettiği ortaya çıkmış ve olayın münferit olmadığı çok sayıda kişinin bu skandal olaydan mağdur olduğu ortaya çıkmıştı.

Sosyal medya kullanıcıları karikatürist Erdil Yaşaroğlu, ajansı ve de hukuk bürosunun kurduğu sistemle haklarını koruma bahanesiyle hukuku para kazanmak için bir manivela olarak kullanmalarına tepki göstermişlerdi. Erdil Yaşaroğlu ise suçüstü yakalanmanın verdiği telaşla konuyu hak arama olarak yorumlamış ve kurulan düzeneği saklamaya çalışmıştı.

Sosyal medya Twitter hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan M. Akif Yanbak, düşürüldüğü duruma adeta isyan etti.

İşte Yanbak’ın konuyla ilgili yaptığı çarpıcı paylaşım:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu