Gündem

Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarının neden olduğu “telif” terörünün son kurbanı bir sağlık çalışanı

Karikatüristler Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’nin geçmişe dönük olarak açtıkları haksız, özensiz ve art niyetli telif davalarının mağdurlarının sayısı giderek artıyor. Telif davasının mağdurları, mevcut yasanın art niyetli kişilerce suistimal edilmeye müsait olması nedeniyle zor zamanlar geçiriyor. En son bir sağlık çalışanı, sosyal medya hesabından Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarının açtığı telif davası nedeniyle yaşadığı çaresizliği haykırdı.

Sosyal medya Twitter’da “Yorgun Sağlıkçı” adıyla yapılan paylaşımlarda, bir hukuk bürosu ile anlaşan Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarının hak arama bahanesiyle açtıkları tazminat davalarının toplumda mağduriyetin ne denli derin olduğunu bir kez daha gün yüzüne çıkardı.

Telif vurgunu amacıyla mevcut yasaları tamamen kendi menfaatleri doğrultusunda manipüle eden karikatüristlerin sıradan sitelerden, forumlardan ve guruplardaki paylaşımlardan tazminat koparmak için adeta gözlerini karartmaları sosyal medya platformlarının yanı sıra sözlük platformlarının da büyük tepkisiyle karşılaşmıştı.

Öte yandan Erdil Yaşaroğlu, Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne’nin yaşanan mağduriyetlere karşı tepkisizlikleri devam ediyor. Karikatüristler, zaman zaman yaptıkları cılız açıklamalar ile olayları tamamen kendi menfaatleri çerçevesinde değerlendiriyor. Üç isim de kamuoyundan gelecek tepkileri engellemek için gerçekleri çarpıtmaktan da geri durmuyor.

Haksız telif davalarının son kurbanı ise Twitter’da sesini duyurmak için çok çarpıcı paylaşımlarda bulundu. Sağlık çalışanının paylaşımları telif vurgununa hazırlanan Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarını bir kez daha kamuoyunda zor durumda bırakacağa benziyor. Tepki çeken haksız telif davaları kamuoyunda “bir sanatçı, hakkını insanları mağdur ederek mi arar?” sorusunun sorulmasına neden oldu.

Öte yandan sanatçıların haklarını korumak için düzenlenen telif kanununun art niyetli ellerde nasıl manipüle edileceği de tartışılmaya başlandı. Art niyetli telif davalarından sanatçıların telif konusundaki kazanımlarının olumsuz etkileneceğine dair yorumlar da yapılıyor.

Erdil Yaşaroğlu ve arkadaşlarına mizah camiasından bekledikleri desteğin bir türlü gelmemesi ise üç ismi oldukça zor durumda bıraktı. Genel kanı, üç karikatüristin haklarını koruma bahanesiyle gözlerini telif davalarından gelecek olan tazminatlara çevirmiş oldukları yönünde.

“Yorgun Sağlıkçı” adıyla bir sağlık çalışanı, telif davası nedeniyle yüzlerce insan gibi yaşadığı dramı gözler önüne serdi.

İşte o paylaşımlar:

“Merhaba. Bu floodda bir sağlık çalışanı olarak pandemi döneminde karikatür paylaşımı yüzünden nasıl davalık olduğumu ve yaşadığım sıkıntıları anlatmaya çalışacağım.

Ekim 2020’de polis tarafından arandım. Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem karikatürleri sebebiyle “Komik Büro” tarafından hakkımda şikayet olduğunu öğrendim.

Aynı gün içinde -hayatımda ilk kez- polise ifade vermeye gittim. Sağlık içerikli makalelerin olduğu internet sitemde 4 yıl önce karikatür paylaşıldığı için…
Polis memuruna duruma anlattım. İnternet sitemdeki içeriği bir kullanıcının paylaştığını ve içeriği kaldırmam için herhangi birinden “Kaldırma Bildirimi” gelmediğini söyledim.

İfadeyi verdikten sonra ilgili hukuk bürosunu arayıp durumu anlattım. Şikayete konu olan içerikleri kaldırdığımı ve davayı geri çekmelerini rica ettim fakat bürodaki yetkili kişi olumsuz cevap vererek, 30 bin liranın üstünde bir bedel ödersem davayı geri çekeceklerini söyledi.

Bu durumun usulüne göre(Uyar-Kaldır https://yaybir.org.tr/bilgi-bankasi/uyar-kaldir-sistemi/) ilerlemediğini anlatmaya çalışsam da bir şey yapamayacaklarını belirtti.

Ben de bu parayı ödememin mümkün olmadığını söyledim zira 4500TL(ek ödemeyle) maaş alıyorum ve bu parayı ödemek için yemeden içmeden bir sene çalışmam gerekiyor.

Karikatürlere değer biçmek bana düşmez ama bir adet karikatürün 7-8 bin lira olacağını düşünmüyorum. Kaldı ki sadece telif bedeli de istenmiyor. Ortada iyi bir niyet olmadığı aşikâr.

Hukuk bürosuyla konuşmaktan bir sonuç alamayacağımı anlayınca Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem’e durumu anlatan birer mail attım. Durumu anlattım ve davayı geri çekmelerini rica ettim. Herhangi bir dönüş olmadı.

Bu olaylar yaşanırken gündeme gelen “karikatür davaları” sayesinde yalnız olmadığımı gördüm. Buradan diğer mağdurlara ulaştım ve benim durumumda çok fazla kişi olduğunu gördüm.

…..
Ben bir sağlık çalışanıyım. Gecemi gündüzüme katıp çalıştığım şu dönemde bu dava hem psikolojimi hem uyku düzenimi bozdu.”

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu