Magazin

Erdil Yaşaroğlu’nun son açıklaması alay konusu oldu…İşte dikkat çeken o tepkiler

Açtığı özensiz ve gelişigüzel telif davaları nedeniyle adı telif mağduriyetleriyle anılan ünlü karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun kendisini aklamaya yönelik son açıklaması sözlük ve sosyal medya platformlarından yoğun bir tepki aldı. Geçmişte ABD’li karikatürist Dan Piraro’nun karikatürünü isimsiz ve izinsiz olarak Komikaze adlı sitesinde yayınlayan Yaşaroğlu, kamuoyu vicdanında derin bir yara almıştı. Piraro’nun sert eleştirisi karşısında derin bir sessizliğe bürünen Yaşaroğlu’nun yapacağı açıklama merak ediliyordu. Yaklaşık bir hafta sessiz kalan Yaşaroğlu, nihayet dün internet sitesinden ve de sosyal medya heaplarından açıklama yapabildi. Yaşaroğlu’nun bu açıklamasının çoğunlukla samimi bulunmaması ise dikkatlerden kaçmadı. Açıklama, alaycı tepkileri de beraberinde getirdi.

Erdil Yaşaroğlu’nun “Karikatür sevenlere bir açıklama borçluyum” başlığı ile kaleme aldığı açıklama içindeki çelişkiler ve tutarsızlıklar nedeniyle kullanıcıların kıyasıya eleştirilerinden nasibini aldı.

Yaşaroğlu’nun özellikle ABD’li çizer Piraro konusundaki “Piraro’nun karikatürünü 20 yıl önce yayınladım, telif kanunlarına hakim değildim” minvalindeki açıklaması samimi bulunmazken yüzlerce insanın mağdur eden Yaşaroğlu’nun konuyu “telif hakkında farkındalık oluşturma” şeklinde açıklamaya çalışmasına sert itirazlar yükseldi.

Açıklamada yer alan “Karikatürlerimizi yayınlayan siteler arasında ticari kaygıları olanları konuyu bilen isimlerle belirledik. Sonra hukukçular uyarabildiklerini uyardılar.” şeklindeki ifade en çok tepki gören bölümlerden birisi oldu. Çok sayıda mağdur, kendilerinin konu hakkında uyarılmadıkları konusunda birleştiler.

“Sevilen karikatüristlerin bir anda delirip, para hırsına bürünüp kötü yürekli insanlara dönüşme hikayesine inananlar çok oldu. Biz buna üzüldük ve şaşırdık.” şeklindeki sözleriyle de tepki toplayan Yaşaroğlu’na bu konuda da çok sayıda kullanıcının yoğun tepkisi vardı. Tepkilerin ortak yönü ise Yaşaroğlu ve arkadaşlarının hak arama mücadelesinden çok telifi gelir kapısı olarak gördüklerine dairdi.

İşte sosyal medya Twitter’da Erdil Yaşaroğlu’nun son açıklamasına verilen ve dikkat çeken o tepkilerden bazıları:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu