Yazarlarımız

“Erkek” annelerine ve erkeklere not!

İkili ilişkilerin sosyolojisine bakıldığı zaman çoğu kadının şikayetçi olduğu durum karşı taraf yani hayatındaki erkek oluyor. Ben de aynı durumu seanslarımda gözlemliyorum. Hatta on seansımın dokuzunda aynı durumla karşı karşıya kalıyorum.

Kadınların en çok şikayet ettiği noktalardan birisi hayatındaki insanın; duyarsız, anlayışsız, sabırsız vb. olması. Hatta bu durumu ‘hayatımdaki öküz’ olarak nitelendirebiliyorlar. Böyle bir insanı hayatımıza kendimiz çektiğimiz gerçeğini bir kenara bırakıp, genellemeye bakıldığında erkeklerin çoğunda buna benzer durumların olması beni en temel noktaya götürüyor. Yani bir erkeğin sergilediği davranış kalıplarını öğrendiği noktaya. Yani; ailesinde ne gördüyse. Burada da erkek çocuğunun anne ile olan ilişkisi devreye giriyor.

Ne yazık ki ailelerimiz de bize karşı davranış şekillerini kendi anne babalarından öğrense de artık bu durumun inceden inceden değişmesi gerekiyor diye düşünüyorum.

Bir anne olarak elbette ki kendi ailenden sevgi görmemiş olabilirsin, anlarım. Evlendiğin adamdan (kocandan-eşinden) beklediğin ilgiyi ve sevgiyi göremiyor olabilirsin, anlarım.

Ama artık senin bir erkek evladın varsa durum ne olursa olsun on katı dikkatli olman gerekiyor. Neden mi?

El üstünde büyüttüğün erkek çocuğun, yetişkin bir insan haline gelip bir kadınla ilişkiye girdiğinde karşısındaki kadından da aynı tutumu beliyor yani el üstünde olmak istiyor. Çünkü rol modeli annesiydi yani sendin. Ama karşısındaki annesi değil ilişki içerisinde bulunduğu başka bir kadın!

Özgürlük adı altında her şeyi yapabilmesi için izin verdiğinde, bir kadın ile ilişkiye girdiğinde yine her şeyi yapmaya devam ediyor çünkü kendine bunu hak olarak görüyor.

Erkekler ağlamaz, erkek adam güçlü olur vb. saçma kalıplarla büyüttüğün erkek çocuğun bir kadınla ilişkiye girdiğinde kendi duygularını ifade edemiyor. Bunun yerine kaçış yolunu yani kendi duygularını ifade etme zorunluluğu olmadığı başka kapıları deniyor.

Her öğününü hazırlayıp önüne sunduğun erkek çocuğun, ilişkide bulunduğu kadından da aynısını bekliyor. Bir yandan hayat müşterektir inancını savunurken, eşit şartlarda çalıştığı sevgilisine, eşine anlayıştan uzak tavırlar sergilemeye başlıyor.

Sürekli çocuğunun sevdiği yemekleri yaptığın için, ilişkide olduğu kadından da aynısını bekliyor ve ‘teşekkür ederim’ den yoksun bir halde devam ediyor, çünkü bilmiyor.

Yediği yemeği, odasını, eşyalarını yani arkasını sürekli sen topladığın için, ilişki içerisinde bulunduğu kadından da aynısını bekliyor.

Çocuğunun önünde eşinle bir problem yaşadığında susup, kendi haklarını savunmadığın için ilişkide bulunduğu kadına da aynı şekilde davranıyor. Hatta karşısındaki kadın kendi değerine sahip çıkmaya başladığında da el bebek gül bebek yetiştirdiğin senin oğlan işi çirkinliğe vuruyor ve şiddet baş gösteriyor.

Yaşadığın problemler ne olursa olsun çocuğunun karşısında ‘güçlü görünme’ zorunluluğuna girdiğin ve kendi duygularını açık ve net bir şekilde ifade etmediğin için ilişkide bulunduğu kadının da her daim güçlü olmasını bekliyor.

Ve bu liste uzayıp gidiyor…

Erkek annelerinin öğretmesi ve hemcinslerimin öğrenmesi gereken temel, insani noktalar;

 1. Duygularını, hissettiklerini net olarak ifade etmelisin çünkü karşındaki bir kadından öte bir insan! Onun da kendine göre bir ruh hali, his durumu var. Yani robot değil!
 2. Karşındaki insan senin annen değil; sevgilin, nişanlın, eşin ya da hayat arkadaşın!
 3. Erkekler ağlamaz diye bir şey yok. Çok ta güzel ağlar, gerekiyorsa sabaha kadar ağlar!
 4. Teşekkür ederim’ demek ayıp bir şey değildir.
 5. Seni seviyorum’ demek için sadece özel günlere ihtiyaç olmaz, nefes aldığın her an bunu dile getirip hissettirebilirsin.
 6. Nasılsın?’ kelimesi basit bir kelime olarak görünse de karşındaki insan ile kalplerinizi bağlayan en güçlü bağdır. Daha çok sor!
 7. Yardımcı olmamı istediğin şeyler var mı?’ sorusu karşı tarafın içinde tuttuğu yükleri hafifletir.
 8. Unuttuğum bir şey olursa bana hatırlatır mısın?’ sorusu sihirli bir cümledir. Odağı ilişkide tutar.
 9. Regl dönemlerinde kadınlar hassas olur. ‘’ benden istediğin bir şey var mı?’’ sorusu kadını rahatlatır.
 10. İlişkine bağlı olursan hem ilişki hem de kadın yeşermeye başlar. Kadının yeşerdiği noktada ise erkeğin hayatında mucizeler gerçekleşir.
 11. Ve en önemlisi; bir kadın asla aldatmaz! Sevgisi bitene kadar bekler ve sonrasında da çeker gider. Aldatıyorsa ortada sevgi kalmamıştır. Bunun için karşındaki insana dile getiremiyorsan da sevgini hissettir! Çünkü bir kadın her şeyi hisseder.
 12. Ve; erkek olmanın cinsiyetle bir ilgisi yoktur.

CAN PERİMCEK/MEDYABEY
(SPİRİTÜEL DANIŞMAN & YAŞAM KOÇU)

İnstagram; cperimcek

Twitter: @canperimcek

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı