Medya

Ersoy Dede “Amiral Gemisi”ne çattı: “Hürriyet işine geleni yazar”

Star yazarı Ersoy Dede, bugünkü yazısında Hürriyet gazetesini eleştirdi. “Hürriyet okursanız öğrenemezsiniz” başlıklı yazısında ilginç tespitlere yer veren Ersoy Dede, Türk medyasında “amiral gemisi” olarak nitelendirilen Hürriyet gazetesi için kullandığı “Evet öğrenemezsiniz… Çünkü Hürriyet yazmaz.. İşine geleni yazar.. Hem de işine geldiği kadar yazar.” ifadeleriyle dikkat çekti.

ERSOY DEDE HÜRRİYET’E YÜKLENDİ

CHP İstanbul İl Başkanı seçilen Canan Kaftancıoğlu üzerinden Hürriyet’e yüklenen Dede, gazetenin Kaftancıoğlu ile ilgili konuşulanlara ve yapılan tartışmaların arka planına hiç değinilmemesine tepki gösterdi. Ersoy Dede, “Ama Hürriyet okursanız CHP’nin yeni İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun nasıl PKK muhibbi olduğunu öğrenemezsiniz” diye yazdı.

İşte, Ersoy Dede’nin Hürriyet gazetesine yönelik kaleme aldığı o yazı:


ERSOY DEDE /STAR

Hürriyet okursanız öğrenemezsiniz

Evet öğrenemezsiniz… Çünkü Hürriyet yazmaz.. İşine geleni yazar.. Hem de işine geldiği kadar yazar.. Diyeceksiniz ki, ‘siz de öyle yapmıyor musunuz?’.. Ya hu bizde 10 kişi kahve için ‘kahverengidir’ dese, elbet biri çıkar ‘iyi ama siyah olan kahveye haksızlık yapmıyor musunuz?’ diye etikçilik taslar. Oysa eğer Hürriyet’in kapalı kapıları arkasında bir karar verildiyse, bilâ istisna o kahve için ‘kırmızıdır’ derler, kimseye de sorgulatmazlar.. Bir şey söyleyeyim mi size.. Kızıyor değilim Hürriyet’e ha.. Bu iş öyle yapılır zaten.. Sorun Hürriyet’te değil yani..

Başlığı açtık madem gelin dolduralım içini.. Ne dedik; “Hürriyet okursanız öğrenemezsiniz”.. Mesela yer yerinden oynuyor.. CHP içi fokur fokur kaynıyor.. Hükümet çevreleri cepheden eleştiriyor.. Ama Hürriyet okursanız CHP’nin yeni İstanbul il başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun nasıl PKK muhibbi olduğunu öğrenemezsiniz.. Yazmama kararı almışlar ve aslanlar gibi bu kararın arkasında duruyorlar.. Öğrenemezsiniz Canan Hanım’ın 1915 trajedisi için ‘soykırım’ dediğini, Berkin Elvan’ın ölümünden sonra devleti ‘seri katil’ olmakla itham ettiğini, eşinin çeyrek domuzu 7 dakikada yediğini..

Peki her sütununda gazetecilerin özgür olmasını savunan Hürriyet, yaptığı bir haber nedeniyle geçen hafta cezaevine giren Akit gazetesi muhabiri Dursun Suna’yı haber yaptı mı?.. Eğer Hürriyet’i okursanız sadece Ahmet Şık’ın cezaevinde olduğunu zannedersiniz..

Peki Hürriyet okursanız öğrenebilir misiniz, 28 Şubat’ta idam cezası alan Ethem Köylü’nün, 23 yıldır cezaevinde olduğunu.. Bayilerde bile satılan bir dergiyi dağıtmaktan suçlandı, idama mahkum oldu. Eğer idam kalkmasaydı asılmıştı.. Herkes yeniden yargılandı.. Ergenekon sanıkları, Balyoz sanıkları.. Ama 28 Şubat’ta cezaevine atılanlar orada ömür tüketiyor..

Hürriyet okursanız sadece içerde bir tek Mehmet Altan’la Şahin Alpay var sanırsınız.. Mesela sadece Hürriyet okursanız Selahattin Demirtaş’ı kahraman, Yasin Börü’yü DEAŞ’lı terörist zannedersiniz.. Zaten Yasin Börü’nün adını bilen de bulamazsınız Hürriyet’te..

Bütün bunlar nereden geldi aklıma derseniz, arz edeyim.. Trabzon’da pistten çıkan uçak için ilk gün Hürriyet ‘pist’i suçlu göstermişti.. Pilotun, ‘ama motor arızası yaşandı’ ifadesi çıktığı anda uçak kazası haberlerinin tamamını servisten kaldırdılar.. Tam ona şaşıracaktım ki, bu gerçeği hatırladım..

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu