Yerli Dizi

ESKİ HÜRREM MERYEM UZERLİ’Yİ ARAR MIYIZ DERSİNİZ?

Tarihimizin en parlak dönemlerinden biri olan Kanuni Sultan Süleyman dönemini ele alan kurgusal yapım Muhteşem Yüzyıl’ da bilindiği üzere zaruri kan değişikliği gerçekleşti.

Meryem Uzerli’ nin uzun ve meşakkatli yolculuğunun kendi isteğiyle sona ermesinin ardından dizide yeni Hürrem Sultan’ı  başarılı bir sanatçımız oynayacak: Vahide Gördüm.

Aslında bunu ilk annem keşfetti.  Muhteşem Yüzyıl’ın son yayınlanan fragmanı nıizler izlemez ismi söyledi.

Annemin “Hürrem” hayranlığının temelinde Meryem Uzerli var, orası kesin.

Çok iyi ayarladığı aksanıyla, minik mimikleriyle, gözlerinin çakmak çakmak bakışıyla ve yeteneğinin diğer yönleriyle verdiği oyun açıkçası beni de ekrana odaklıyordu.

Aniden gitmesi  yakın çevremde ve tabii ki  medyada epeyce etkisini gösterdi.

Ama söylemişti. Anlatmıştı. ..

Oyuncuların yaşam koşulları ve dizi sektörü ile ilgili diğer düşüncelerini dile getirirken ki bunu bir misyon olarak üstlendiğini vurgulamıştı, dizi sektöründeki  gelenekselleştirilmiş uzun sürelere, oyuncuların, set ekibinin uzun saatler çaba göstermek zorunda bırakılmasına eleştirilerini ortaya koymuştu, Uzerli.

Ve gitti.

Gözlerimiz iki bölüm boyunca onu aradı. Bu arada kadronun geri kalanı oyunculuklarıyla, senaryo entrikaları ve heyecanlı dakikalarıyla bizi oyaladı. İzlenmez diye bişi yoktu; bu önemli yapım yine izlendi. Bir yandan da Hürrem beklendi.

Şimdi annemin çok sevdiği  Vahide Gördüm Hürrem Sultan’ a can verecek.

Heyecanla beklememe rağmen ben de aksan konusunda  düşünceliyim. Vahide Gördüm’ün alışılmış bir konuşma şekli, akıcı bir Türkçe kullanımı var neticede.   Açıkçası akıcı, düzgün Türkçe’ ye kimsenin itirazı olamaz. Bununla birlikte Osmanlı Sarayı’ na devşirilmiş ve Cihan Sultanı Kanuni’ nin eşi olma şerefi bahşedilmiş bir kadının konuşmasında aksansızlık biraz yabancılaştırır gibi geliyor bana.

Vahide Gördüm, ülkemizin yetiştirdiği önemli ve arka planı güçlü, yeteneği  en müşkülpesent insanlar tarafından bile kabul edilmiş ve sevilen bir isim.

Meryem Uzerli’ nin yarım bıraktığı Hürrem karakterine belki de daha güçlü bir tavır ekleyeceğinden eminim.  Bir Osmanlı Sultanı karakterinde oyunculuğunun parıltılarını gözlerimizin önüne bir kez daha sereceğine ve gözlerimizi kamaştıracağına da inancım tam.

Meryem Uzerli’ yi kendi adıma özleyeceğim.  Dilerim bundan sonraki işlerinde de başarılarını sürdürür.

Vahide Gördüm’ e ise, öncelikle izninizle hayranı olan annem ve diğer sevenleri adına hoş geldiniz diyorum. Sizi izlemek için ekran karşısına geçecek milyonları büyüleyeceğinize ve o güçlü sultana oyunculuğunuzla, Tanrı vergisi yeteneğinizle yeni bir soluk vereceğinize ise, eminim.

Muhteşem Yüzyıl, artık Vahide Gördüm ile ekranlarımıza gelecek. Tavrını, çilesini, incelikli entrikalarını ve çocuklarına olan aşk denli yoğun sevgisiyle bizi ekranlara yeniden kilitleyecek.

Daha önce yaptığı gibi.

Muhteşem Yüzyıl’ın Rüstem Paşası Ozan Güven

Birkaç kelime de Ozan Güven’le ilgili yazmak isterim.Ozan Güven, öyle bir Rüstem Paşa ki genel gözlemlerim  nefretle karışık bir hayranlıkla izlendiği yönünde.  Meryem Uzerli’ nin yokluğunda  diğer kadın oyuncular kadar Ozan Güven de geniş bir oyun alanı buldu.  Açıkçası iki ezeli müttefikin yeniden bir araya geldiği sahneyi annem gibi merakla bekliyorum.

BAHAR SAR / MEDYABEY

 

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu