Eskişehir Maden İşçilerinin Açlık Grevi Sonlandı

Eskişehir’de başlayan grev ile ilgili Atalay’ın Cumhurbaşkanı yardımcıları, milletvekilleri ve şirket yetkilileri ile yaptığı görüşmeler sonuç verdi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yerin yüzlerce metre altına inerek işçilerle bir araya geldi ve mağduriyetlerinin giderileceği sözünü aldı. Buna karşılık işçiler, açlık grevini sonlandırdılar ve madenden çıkarak maden önünde oturma eylemine başladılar. 

Açlık grevini sonlandıran işçilerden Ümmet Güleç, “Çok zor geçti, inşallah hakkımızı alacağız. Nasip böyleymiş, hayırlısı olsun, hakkımızı alıncaya kadar devam edeceğiz. 5 gün sonra güneş gördük, dünya varmış. Her insan bunu bilmez, dışarıdakiler bunu anlamaz. Anlayan anlar da anlayamayan bilemez” dedi. 

İşçiler, 5 gün boyunca yerin yüzlerce metre altında zorlu bir süreç geçirdiklerini ve haklarını alamazlarsa tekrar eylem yapacaklarını ifade ettiler. Recep Akbıyık, “5 gün sıkıntılı geçti. Yer altı yer üstü gibi değil, çok farklı ve sıkıntılı. Aç, susuz, yorgun ve bitkin yarı yoldan işimize devam ettik. Başkanımız arkamızda olduğu sürece hakkımızı alırız. Hakkımızı alamazsak da tekrar eyleme hazırız. Güneşe hasret kaldık yani başka bir şey değil. Sadece güneş, güneşe 5 gün hasret kaldık” şeklinde konuştu. 

Haklarını alamadıkları takdirde tekrar açlık grevine başlayacaklarını ifade eden Recep Kocabaş da, “Bu alın terini eylem ve grev ile almak istemiyoruz, hakkımız olanı en doğalından patronların bize iade etmesini istiyoruz. Toplu sözleşmeden doğan hak ve tazminatlarımızı istiyoruz. Haklarımızı alamadığımız takdirde eylemimiz devam edecek ve yeniden açlık grevine dönecek. 5 gün çok perişan geçti, Ergün başkanımızın sayesinde ilk defa güneşi göreceğiz, Allah ondan razı olsun, ona teşekkür ederiz, güveniyoruz” şeklinde konuştu. 

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay Açıklamalarda Bulundu 

Açlık grevini sonlandıran işçilerle birlikte madenden çıkan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, “Perşembe günü saat 4’ten beri süren bir süreç. Bugün 5’inci gün. Bugün biz gazeteci arkadaşlarla beraber bin 700 metre aşağı inerek sizin yanınıza geldik. Yerin altı da vatan, üstü de ama siz bizim kardeşlerimiz, arkadaşlarımız ekmek paranızı yerin altından çıkartıyorsunuz. Ben zaman zaman ifade ederim. Ülkeyi yönetenler, sivil toplumda görev yapanlar, sendikacılar altına girmeden işiyle ilgili bir karar vermek zor olur. Evvela oraya girip oraya düşünecekler. Eskişehir Valisi, emniyet müdürü, eski bakanı kim lazımsa tamamından bu süreci konuştuk. İşvereni görme imkanım olmadı. Telefonla konuş, vekili yanımda. Bugün geldiğim zaman iki kere üç kere konuştum. ‘Beş aydır üretim yapmıyorum. Benim ruhsatımı vermiyorlar’ diyorlar. Biz ruhsatı falan bilmeyiz. Bakkal para bekliyor, ev sahibi para bekliyor, çocuklar okula para bekliyor. Para götürmemiz lazım. Şirket, üç ay içerisinde size de gidenlere de bu kıdem tazminatları verilecek. İkincisi, ekim ayı sonuna kadar şu anda çalışanlar yer altındaki gibi maaşlarını alacak. Ülkeyi idare edenler bu meseleyi bir an evvel çözsünler. Yeteri kadar zaten sıkıntı çekiyoruz. Madenciler öldüğü zaman anılmasın. Depremde bizi methediyorlar. Süper işler yaptı madenciler. Oradaydım, madencilerin başındayım. Gittim geldim beraber. Hiç kimsenin giremediği yere bir dakikada girdiler. Öldüğümüz zaman bizim sayımızı saymasınlar. Ölmeden bize bir çare bulsunlar” şeklinde konuştu. 

Öte yandan Doruk Madencilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Yunus Emre Termik Santrali için kömür üreteceğimiz ruhsat sahaları 9 aydır üzerimize devir edilmemiştir. Şirketimiz bu güne kadar yaklaşık 9 ay boyunca ruhsatların devrinin gerçekleşeceği düşüncesiyle 270 yeraltı maden işçisini istihdam etmiştir. Gelinen aşamada, yeraltı kömür madeni işçilerinin istihdamını mümkün kılacak kömür sahalarının tarafımıza devrinin gerçekleşmemesi nedeniyle zorunlu ücretsiz izin kullandırma gereği doğmuştur. Bu durum, sendika yöneticileri ile paylaşılmış, yeraltı maden işçilerinin ücretsiz izine zorunlu olarak ayrılacağı bilgisi verilmiştir. Çalışanların söz konusu tazminat alacaklarını da 6 eşit taksit şeklinde Ekim 2023 ayı itibariyle ödeneceği tarafımızca taahhüt edilmiştir. Ayrıca, işe devam etmek isteyen personele de yerüstü statüsünde santral işletmesinde görev verilebileceği de tebliğ edilmiştir. TMSF döneminden kalan sendikal alacakları ise şirketimizle herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Maden işçilerinin eylem yaptığı ruhsatlar şirketimize ait değildir. İhalesi yapılan ve tarafımızca kazanılan Adularya Enerji Üretimi Ticari ve İktisadi bütünlüğü çerçevesindeki kömür ruhsatlarının tarafımıza devrinin gerçekleşmesi durumunda işçilerimiz tekrar iş başı yapabileceklerdir.” 

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir