Medya

Esra Elönü “namaz kılmayan hayvandır” sözü için neler yazdı?

TRT’nin iftar programında Prof.Dr. Mustafa Aşkar’ın dillendirdiği “Namaz kılmayan hayvandır” şeklindeki açıklamanın yankıları devam ediyor. Esra Elönü, Haber7’deki yazısında bu konuya girdi. Elönü’nün “kıldığın namaz, hayvanlık etmeni engellemiyorsa” başlıklı yazısı çok konuşulacağa benziyor.

Kendi bilindik, renkli üslubuyla büyük tartışmalara neden olan ifadeyi yazısına konu yapan Elönü, ““ Bütün bu söylediklerimin muhatabı son zamanlardaki halimiz. Hafta başında bir söz duydum. Klavyem zonkladı “ Namaz kılmayan hayvandır”. Bu cümleyi öğelerine ayırsan, hepsi bir daha aynı cümlede buluşmamak için intihar eder. Neyse ki bu toz bezi cümle başka bir hayra ve sorgulayışa sebep oldu . ” diye yazdı.

İşte, Esra Elönü’nün o ilginç yazısı:

*********   ********   *********

Kaba. Sözü saksıya koyup kafa göz dalan. İri kıyım düşüncesiz. Seyrek empati. Hak yeme obezi. Bir deri bir kemik merhamet.

“ Bütün bu söylediklerimin muhatabı son zamanlardaki halimiz. Hafta başında bir söz duydum. Klavyem zonkladı “ Namaz kılmayan hayvandır”. Bu cümleyi öğelerine ayırsan, hepsi bir daha aynı cümlede buluşmamak için intihar eder. Neyse ki bu toz bezi cümle başka bir hayra ve sorgulayışa sebep oldu .

Kalpte değil sadece vücutta değişikliğe sebep olana namaz değil spor denir.

Kıldığın namaz, menüden sürekli gıybET seçmeni engelleyemiyorsa, o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaz, seni kibrinin celladı, tevazunun kahramanı yapmıyorsa o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaz, kalp fesadına uğramanı engelleyemiyor hasetlik kanserinden koruyamıyorsa o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaza rağmen , çalıştırdığın işçinin birikmiş aynı zamanda kurumuş alın teri faturasını ödemiyorsan o namazı yeniden başlat!

Ciğerlerine çektiğin nargile dumanı, çekeceğin besmelenin hakkından yiyorsa o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaz Sıçrattığın çamur fazlasından attığın iftiraya tapmanı engelleyemiyorsa, o namazı yeniden başlat!

Duadan başka silah kullanıyorsan o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaz , kardeşim dediğini dikizleyip mahremini röntgenlemeni , şeytanın ahizesine paralel hat çekmeni, sülalece sınav sorusu çalıp şık koltuklar işaretlemeni engelleyememişse sen namazı değil sistemi yeniden başlat!

Kıldığın namazdaki secdeyi pas geçip, cübbesini öpmeye başladığın putuna eğilmeye başladıysan durduğun kıyam değil kardeşinin hakkına kıyımdır.

Göbeğini enlemesine yaydıktan sonra kürdan kemirirken “ölmek istiyorum çünkü cennette ekmek var” diyen çocuğu aklına getirmiyorsan namazı cüssenden kurtar. Bir mazlumun duasında değilsen şeytanın aklındasın demektir.

Kıldığın namaza rağmen, haramın ahkamını salkım salkım kesiyor lakin tane tane bile nasiplenmiyorsan o namazı yeniden başlat. Düşün ki o bağ Allah’ın.

Kıldığın namaz, komşunun açlığını kendi tokluğunla bastırmanı engelleyemiyorsa o namazı yeniden başlat.

Kıldığın namaza rağmen, adaleti kendine tellal ile isteyip  kardeşine  ıslıkla arıyorsan o namazı yeniden başlat!

Kıldığın namaz, Allah aşkına ölme baba diye ağlayan Suriyeli bir çocuğun sağırı olmanı engelleyemiyorsa sen nefsine değil mazlum sesine zalimsin!

Kıldığın namaza rağmen, Alnının aklığını değil, yüz karalığını önemsiyorsan kalbini bir sudan geçir.

Kıldığın namaz, rekat biriktirip kul hakkından harcamanı engelleyemiyorsa,

Yazının devamı için:

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu