GündemManşetMüzik

Eurovision Şarkı Yarışması’nda birinci Ukraynalı Kırım Türkü Jamala

İsveç’te bu yıl 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda birincinin hangi ülke olacağı merak ediliyordu. Dev organizasyonda gecenin kazananı belli oldu. “1944” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden Kırımlı Tatar sanatçı Jamala kazandı.

Bu yıl 61’incisi düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda bir sürpriz yaşandı.  “1944” adlı şarkısıyla Ukrayna’yı temsil eden Kırımlı Tatar şarkıcı Jamala’nın kazanması sürpriz olarak değerlendirildi.

Jamala, şarkısında büyükannesi ile Kırım Tatarlarının yaşadığı trajediyi anlattı. Şarkının  Türkçe nakaratında “Yaşlığıma doyalmadım, Men bu yerde yaşalmadım” sözlerinin yer alması dikkat çekti. Jamala’nın “1944” adlı şarkısı, 534 puanla birinci seçildi.

16 bin kişilik Globen Arena’da gerçekleştirilen, “Avrupa’daki göçmen krizi” temalı yarışmanın finalinde 26 ülkenin temsilcileri mücadele etti. Programın sunuculuğunu 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanan İsveç temsilcisi Mans Zelmerlöw ve Petra Mede üstlendi.

Yarışmada Avustralya temsilcisi Dami Im’un seslendirdiği “Sound of Silence” adlı şarkısı 511 puanla ikinciliği, Rusya temsilcisi Sergey Lazarev’in “You Are the Only One” adlı şarkısı da 491 puanla üçüncülüğü elde etti.

Azerbaycan’ı “Miracle” adlı eserle temsil eden Semra Rahimli ise 117 puanla 17’nci oldu.

Dev organizasyon, Amerika’da televizyonda ilk defa canlı yayınlandı, Çin dahil 50 ülkede canlı izlendi. Yarışmanın sonunda Justin Timberlake de mini konser verdi.

Yarışmanın sonucu açıklandıktan sonra Jamala, ”Ben biliyorum ki şarkımı barış ve aşk için seslendirdim. Gerçekten herkese barış ve sevgi mesajı vermek istiyorum. Ayrıca, bütün herkese çok teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Yarışmayı izleyenler arasında bulunan Ukrayna Kültür Bakanı Vyacheslav Kyrylenko da ”Umuyorum ki bu büyük galibiyet, ülkem için büyük bir moral olur. Bu şarkı Kırım Tatarlarının trajedisini anlattığından dolayı bizim için zaten kazanan bir parçaydı.” diye konuştu.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu