Yaşam

Evde yaşlı veya engelli bakım aylığı ne kadar, Yakınına bakan emekli mi oluyor?

Hükümetin aile bütünlüğünü koruma kapsamında yaptığı düzenlemelerden biri olan evde yaşlı ve engelli bakımı yapanlara ödediği bakım aylığı şu an kaç lira? Evindeki hasta annesine babasına, ya da yaşlı yakınına bakan kişiler, evinde engelli olan yakınına bakan kişiler ne kadar para alıyor? Evde bakım yapanlara emekli olma imkanı veriliyor mu? Kimler evde bakım yardımından yararlanabilir? Evde yaşlı ve engelli bakım yapan kişilerin devletten bakım yardımı alması için gerekli şartlar neler? Medyabey araştırdı…

EVİNDE HASTA VEYA YAŞLI BAKANA 924 LİRA DEVLET YARDIMI 

Evinde yaşlı yakını veya engelli yakını olanlar ve bakıma muhtaç olan bu insanlarla ilgilenerek onların sağlık ve tüm ihtiyaçlarını özenle giderenler, onların kaliteli bir şekilde yaşaması için çabalayanlara devlet tarafından “Evde bakım aylığı” adı altında ödeme yapılıyor. Evinde muhtaç kişilere bakanlara ayda 924 lira bakım aylığı ücreti ödeniyor. Birçok kişinin hala habersiz olduğu bu uygulamadan şu ana kadar 500 bin kişinin yararlandığı belirtiliyor. Devletin evde bakım için vatandaşa ödedi miktar ise 4 milyar liraya yakın.

Evde Bakım Yardımı parası alma şartları neler?

Evde bakım aylığı alınabilmesi için tam teşekküllü bir hastanenin sağlık kurulu raporu gerekiyor ve raporda yüzde 50 ve üzerinde engel oranının tespit edilmiş olması ve ‘ağır engelli’ bölümüne ‘evet’ yazılmış olması gerektiği belirtiliyor.

Evde bakım aylığı alınabilmesi için engelli ve kendisiyle aynı çatı altında yaşayanlarm kişi başına düşen gelirinin günümüz itibarıyla 606 bin 95 liradan az olması gerekiyor.

Bakıcı, sigortası yoksa isteğe bağlı sigortalı olarak emekliliğe hak da kazanabiliyor. Nasıl mı?

Şu sıralar, SGK evde bakım aylığı alan 500 bin kişinin düşük sigorta primiyle emekli olmasını sağlayacak bir çalışma içinde. 2017’de çıkması beklenen düzenlemeye göre evde bakım yapan kişi isteğe bağlı sigortalanacak ve emekli olma hakkı da kazanacak.

Kimler evde bakım yardımı alabilir? 

Öncelikle belirtmek gerekiyor bu para bakıma muhtaç kişiye değil bakan kişiye ödeniyor.

Evde bakım aylığını kimler alabilir sorusuna ise şu şekilde cevap veriliyor; bakıma muhtaç kişinin eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası gibi birinci derece yakınları da alabiliyor.

İstenen şartları yerine getirenler en fazla iki farklı engelliye bakabilir.

Devlet evde bakım yapana 924 lira maaş bağlıyor ve her ay bu para hesaba yatırılıyor.

Başa dön tuşu