Yazarlarımız

“Evlenmek istediğim kişiyi ailem istemiyor; kaçarak evlenmeli miyim?”

Son zamanlarda seanslarımda sıkça duymaya başladığım bir soru; ‘ birlikte olduğum adamı ailem istemiyor fakat ben onunla evlenmek istiyorum. Kaçarak evlensem olur mu?’

Doğruyu söylemek gerekirse, bu soruyu duyduğum an tüylerim diken diken oluyor ve fazlasıyla sinirleniyorum. Neden sinirleniyorum? Çünkü sen bir kadın olarak bu kadar değersiz değilsin.

Anlatmaya başlıyor ve genelde senaryolar hep aynı oluyor; bir süredir ilişki içerisindeyiz. Annem ya da babam istemiyor. Neden istemiyor? İşi yok, gücü yok istemiyorlar. Ya da ailem ailesini sevmediği için istemiyor vb.
İki insan birbirini hissediyorsa ve birlikte olmak istiyorsa tabii ki buna kimse karışamaz fakat işin içerisine aile girdiği zaman durum değişiyor. Yaşadığın durumda sonuna kadar haklı da olabilirsin. Belki de birlikte olduğun adam dünya iyisi birisi, belki de ölene dek mutlu olacak olabilirsiniz ama aile istemiyor ne olacak?

Birincisi; ailen istemiyor diye ‘kaçma’ fikrini kafandan atacaksın! Çünkü aile çok özel ve kutsal bir kavram. Senin dünyaya gelmene vesile olmuşlar ve öyle ya da böyle bir şekilde senin ihtiyaçlarını karşılamışlar. Aynı zamanda kendi bilinç yapılarına göre yani onların da ailelerinden öğrendiği şekilde bazı inanç kalıpları var ve senin yaşadığın durum onlara ters geliyor olabilir. Bu noktada son derece anlayışlı ve saygılı olmak zorundasın.

İkincisi; sen ne yaparsan yap, ne olursan ol seni olduğun gibi kabul edecek tek yer ailendir. Çünkü koşulsuz ve saf sevgi vardır orada. İstedikleri tek şey senin mutlu olmandır. Onların bilinç yapısına göre sana davranış şekilleri seni tatmin etmiyor olabilir fakat özdeki düşünceleri yine senin iyiliğindir.

Üçüncüsü; elinde bulunan saf sevgi odaklı aileni bırakıp, nasıl başka birisi ile bir aile kuracaksın? Elindekinin kıymetini bilmiyorken bir başka kişi ile bir başka yerde aile kurmak çok zor olacaktır.

Dördüncüsü; hayatındaki adam senden aileni bırakıp ona gitmeni istiyorsa zaten bu doğru kişi değildir; çünkü o adam seni değil kendini düşünüyordur. Senin aile yapına saygı ve sevgi duymayıp seni oradan koparmaya çalışırken kendi egosunu besliyordur. Ve sen kendi aileni silip böyle bir adam ile yuva kurduktan sonra neler yaşayacağını zannediyorsun? Aile kavramına saygısı olmayan bir insanın tabii ki seninle de oluşturduğu aile yapısına saygısı olmayacak. Zaman geçecek ve en ufacık tartışmada, gerginlikte adam seni ya terk edecek ya da bazı şeylere mecburi bırakacak, çünkü zaten aile yapısına karşı bakış açısı ortada.

Sonra ne olacak? Nereye gideceksin? Seni kim savunacak? Kime sırtını dayayacaksın?

En iyi ihtimalle ailen seni kabul edecektir fakat onlara bunu yaşatmanın bir anlamı var mı?

Beşincisi; kaçma düşüncesinin altında direnç enerjisi bulunmaktadır. Yani, insan çözemediği ve içinden çıkamadığı durumdan kaçar ve nereye giderse gitsin o direnç enerjisi kişinin yanında gelir ve gittiği yeni yerde başka açılardan ortaya çıkar.

Bak güzel arkadaşım, savunduğun davada sonuna kadar haklı olabilirsin. Hayatındaki adam ve ailesi dünyanın en iyi insanları olabilir, fakat onlardan önce sen ve senin ailen var. Aileyi de bir kenara bırakıyorum, sen bir kadın olarak asla değersiz değilsin. Kafandaki ilişkiyi yaşamak uğruna karşındaki adamın gözünde ‘ailesini bıraktı ve bana geldi’ düşüncesine sığacak kadar basit değilsin. Ortada güzel bir aşk ilişkisi varsa kalplerinizi birleştirip iki tarafı da ikna edebilme yoluna gideceksiniz. Bu durum elbette ki zorlayıcı olacak ve zaman alacak, fakat siz ilişkinize inanıyorsanız gerçek sevgi karşısında hiçbir şey duramaz. Bir şekilde yolu bulunur.

Bir danışanımın hikâyesini anlatacağım;

Çift, uzun yıllar flört ediyor ve ortaya çok güzel bir aşk ilişkisi çıkıyor, fakat iki tarafın da ailesi asla istemiyor. Hatta ayrılmaları için ellerinden geleni yapıyorlar. Nedeni ise mezhep farklılığı olması. Taraflardan birisi alevi. Günümüz Türkiye’sinde böyle şeyleri sıkça yaşıyoruz.

Bir yıldır bu çiftin hikâyesini dinliyordum ve geçtiğimiz ay çok güzel bir haber aldım. Aileler pes etmişti ve engel olmaktan vazgeçmişlerdi. Şimdi bu çiftin evlendikten sonra geride bıraktıkları ve görüşmedikleri bir ailesi olmayacak. Hatta evlendikten bir süre sonra boşansalar bile bu durum onların kişisel sorunları olacak ve aile yine işin içerisinde ve odak noktasında olmayacak.

Yani; ortada gerçek bir sevgi ve aşk var ise çözüm yolu bulunacaktır. Bugün olmazsa yarın. Yarın olmazsa beş ay sonra ama bir şekilde o yol yaratılacaktır. Kaçmaya, aileye sırt çevirmeye ve direnç göstermeye gerek yok. Yeter ki inanın..
( Yazıyı okuyanlar, instagramda yazının görseli altına istediği renkte bir kalp bıraksın lütfen. Yalnız değilsiniz, sizi seviyorum.)

CAN PERİMCEK/MEDYABEY

SPİRİTÜEL DANIŞMAN & YAŞAM KOÇU

İNSTAGRAM: @canperimcek

TWİTTER: @canperimcek

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu