Eylül Ayı Elektrik Tüketim Desteği! Bir Kere Başvuran Her Ay Zamlı Tutarı Alacak

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Aile Destek Programı kapsamına dahil ettiği aile destek ödemesi ve elektrik faturası yardımı tam gaz devam ediyor. Eylül ayının 15’inde yatması beklenen aile destek ödemelerine ek olarak elektrik tüketim desteği veren bakanlık, tutarları da açıkladı. Tüm dar gelirlilerin faydalanabileceği elektrik tüketim desteğinin başvuru detayları da açıklanırken, ödemelerin PTT üzerinden alınacağı belli oldu.

Aile destek ödemesinin yanı sıra verdiği çeşitli sosyal yardımlarla bilinen Aile Bakanlığı, elektrik tüketim desteğine devam ediyor. Dar gelirlilerin elektrik tüketimine yardımcı olan bakanlık, bu kapsamda her ay PTT hesaplarına ödeme yapıyor. Peki, sadece dar gelirlilerin alabileceği elektrik tüketim desteğine başvuru nasıl yapılır? Ödeme tutarları ne kadar ve ayın kaçında yatıyor? İşte merak edilen detaylarıyla birlikte Eylül ayı elektrik tüketim desteği…

Elektrik Tüketim Desteği Ne Zaman Yatar?

Bakanlığın aylık olarak verdiği destekler arasında yer alan elektrik tüketim desteği, Aile Destek Programı kapsamında verilen ödeme kalemlerinden biridir. Bir önceki ödemeler 15 Ağustos’ta başlarken, 31 Ağustos’ta tamamlanmıştı. Bu nedenle de Eylül ayında da ödemelerin 15’inde başlayıp, 31’inde sonlanması bekleniyor.

Elektrik Tüketim Desteği Nasıl Kullandırılıyor?

PTT hesaplarına gönderilen bu ödemeler doğrudan PTT şubelerine fatura ile gidilip, faturanın kalan kısmının da tahsil edilerek ödeme yapılması şeklinde alınıyor. Yani, faturanın ödendiğinden PTT emin olarak bu yardımı yapıyor. Böylelikle de faturasıyla birlikte PTT’ye giden vatandaşlar, fatura yardımının üzerine kalan tutarı ekleyerek fatura borçlarını kapatabiliyorlar.

Elektrik Tüketim Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı kapsamında bulunan bu destek, aile destek ödemesi alanlara zaten yatıyor. Yani ekstra bir başvuru yapmalarına gerek kalmıyor. Destekten faydalanmak isteyenlerin ise PTT şubelerine faturası ile birlikte giderek talepte bulunması gerekiyor.

Bir kez fatura desteği almaya hak kazananların, bir daha başvuruda bulunasına gerek kalmıyor. Yani her ay giderek fatura desteğini alabiliyorlar. Ancak ilk kez alacakların başvuruda bulunması gerekiyor.

Eylül 2023 Elektrik Tüketim Desteği Ne Kadar?

Bakanlık tarafından verilen elektrik tüketim desteği, hanedeki kişi sayısına göre belirleniyor. Kişi sayısına göre verilen elektrik tüketim desteğinin güncel tutarları ise şöyle:

  • 1-2 kişilik hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL
  • 3 kişilik hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL
  • 4 kişilik hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL
  • 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir