Teknoloji

FACEBOOK ARTIK PARALI!

facebook

Paralı olacak mı olmayacak mı derken Facebook yaptı yine yapacağını!…

Facebook paralı oldu bile!

Her geçen gün şehir efsanesine dönen ‘ Facebook Paralı Olacakmış! ’ dedikodusu sessiz sedasız gerçek oldu bile.

Sosyal Medya hayatımıza gireli daha şunun şurasında 3-4 sene olmasına rağmen çoğumuzun vazgeçilmezi haline geldi bile. Paylaşılan fotoğraflar, müzikler, sözler, etkinlikler hayatı sanal alemde hem renklendirdi hem de hareketlendirdi. Günden güne Sosyal Medya kendisini geliştirdi ve hayatımızın her anına her karesine girmeyi başardı. Artık nerede yemek yiyor, eğleniyor, bulunuyorsak I am at… Nerede de hoşumuza giden bir şey oluyorsa ya da varsa Like!

İşler bu derece hayatımıza girene kadar hem eğlenceli hem de güzeldi, ta ki Sosyal Medyanın kulesi Facebook bu acımasız adımını atana kadar!

Facebook önce ‘markalara sayfa yaptık buyurun hedef kitleniz burada’ dedi ve kurumsal sayfaları büyütmeleri için markalara küçük birer havuç gösterdi. Markaların büyük çoğunluğu bu akıma kapılıp Facebook’ta sayfa açınca da Facebook artık sayfalarınızı reklamlar olmadan çok verimli kullanamayacaksınız dedi ve Markaları reklam kullanmak zorunda bıraktı! Zorunda bıraktı diyorum çünkü bir Facebook sayfanız varsa iyi bilirsiniz ki sayfa tanıtımı için artık neredeyse tek yol Facebook reklamları.

Markalara yapılan bu strateji kişilere de yapıldı! ‘ Facebook’ta ebenizi bile bulabilirsiniz ’ dediler, haklıydılar da! Hepimiz gerek ebemizi gerek ilk okul arkadaşımızı derken bütün bilgilerimizi Facebook’la paylaştık ne sorduysa cevap verdik, evimizin adresini, telefon numaramızı, okulumuzu hatta medeni durumumuzu bile. Zaten sonrası kolay… Artık bu bilgileri alan Facebook ‘ bana muhtaçsın ’ diyebiliyordu. Çünkü rakamlara bakıldığında bir ÜLKE kıvamına çoktan gelmişti bile.

Buraya kadar her şey normal…

Fakat en kötüsü Facebook’un yaptığı son değişiklik oldu. Facebook artık paralı oldu! Nasıl yani diyebilirsiniz, çok normal çünkü bu paralı Facebook’un ilk adımı çoğu kişinin dikkatini çekmedi. Aşağıda göreceğiniz ekran görüntüsü kişisel hesabımdan bir alıntı.

Facebook bundan böyle paylaştığınız her şeyin altına yalnızca sizin görebileceğiniz ‘tanıtımını yap’ butonu nu ekleyecek ve size diyecek ki ‘ Bunu paylaştın ama parasını verirsen bu paylaştığını bütün arkadaşlarına gösteririm ’ siz de bu butonu tıkladığınızda aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız; hal böyle olunca da parayı veren haber kaynağına yazar hale gelecek. Böylece Facebook ‘biz asla paralı olmayacağız ’ dese de mantıksal olarak çoktan paralı oldu bile! Çok yakın zaman da çocuklar Anne ve Babalarından paylaştıklarını herkesin görebilmesi için kredi kartı bilgileri isterlerse şaşırmayın! Abartıyor muyum? Asla! Unutmayın ne kadar Like o kadar karizma!

 

Mesut Çelik / haber7.com

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu